Materiał Partnera Najczęstsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Najczęstsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Układanie płytek ceramicznych, czyli tak zwane glazurnictwo, to iście koronkowa robota. Do jego wykonania potrzebne są wysokie zdolności manualne i poczucie estetyki. Fachowiec, który będzie je wykonywać nie może dopuścić się pomyłki, bo jedna ciągnie za sobą kolejne. Jakie są najczęstsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych?

Trudne zadanie

Glazurnictwo to zawód dla osób o stalowych nerwach, anielskiej cierpliwości i artystycznym zacięciu. Układanie płytek ceramicznych wymaga bardzo dużej dokładności i precyzji, a także wielu umiejętności technicznych i dużego doświadczenia, które pozwolą zrobić to dokładnie i trwale. Wyróżnia się sześć podstawowych niedociągnięć, które mogą pojawić się przy glazurowaniu, a które niosą za sobą kolejne niedociągnięcia. Warto je znać, aby móc doglądać pracy ekipy remontowej.Jeśli zdecydujemy się na najlepszych fachowców w naszej okolicy, takich jak REMGAR Grzegorz Garus z Tuszyna, możemy mieć pewność, że płytki zostaną położone starannie i bez błędów.

Błędne rozplanowanie płytek

Przed przystąpieniem do prac fachowiec mierzy pomieszczenie i liczy, ile kartonów kafelków będzie potrzebne, aby – wliczając w to przypadkowe złamania przy cięciu – starczyło ich na ułożenie.

Jeśli glazurnik pomyli się w obliczeniach, to płytki zostaną niewłaściwie pocięte lub po prostu będą położone krzywo. Powoduje to skuwanie, marnuje się materiał, pieniądze i czas.

Złe przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże będzie niewłaściwie przygotowane, płytki ceramiczne nie będą się na nim trzymać. Glazurnik powinien oczyścić powierzchnię z kurzu, starego kleju, tłuszczu, wapna i innych pozostałości. Jeśli pojawiły się w ścianach ubytki, trzeba je najpierw zakleić i idealnie zeszlifować. Tynki czy beton muszą być suche. Dobrze byłoby też zadbać o zagruntowanie podłoża.

Błędny skład zaprawy

Nawet najlepszy klej do płytek ceramicznych nie utrzyma ich ciężaru, jeśli zostanie źle lub w złych proporcjach rozrobiony. Właściwe przygotowanie znajduje się na opakowaniu.  Trzeba też go dokładnie rozmieszać z wodą, aby nie znalazły się w nim żadne grudki.

Niewłaściwa ilość kleju

Zbyt mało czy dużo kleju to najczęstszy błąd glazurników. Kładzie się go zarówno na ścianę, jak i na płytkę. Zbyt gruba warstwa spowoduje, że płytki ceramiczne będą odstawać. Z kolei za cienka może nie utrzymać kafelków. Z kolei pod nierówno położony klej będzie dostawała się woda, co prędzej czy później doprowadzi do jej pęknięcia.

Brak dylatacji

W miejscach, w których powierzchnie się ze sobą stykają, glazurnik powinien wykonać szczeliny dylatacyjne. Jest to ważne także na dużych powierzchniach i przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego albo tam, gdzie prowadzone są ciągle ciepłe kominy. Ich brak będzie powodował pękaniem kafelek i ich odklejaniem się.

Pośpieszne fugowanie

Nie można wykonać fugowania, zanim wyschnie pod płytkami klej. Dobry glazurnik odczeka kilka dni, zanim przyjdzie fugować.. Inaczej pojawią się na fugach przebarwienia.

Podziel się