Artykuł sponsorowany Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu płytek

Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu płytek

Choć są niezwykle uniwersalne i bardzo często stosuje się je przy wykańczaniu wnętrz, to zdarza się, że możemy spotkać się z błędami wynikającymi z ich nieprofesjonalnego układania. Niedokładność i niefachowość w tym obszarze może sprawić, że uzyskany efekt będzie daleki od naszych oczekiwań, a negatywnego wrażenia nie zniwelują nawet najdroższe płytki ceramiczne. Jakie są najczęściej popełniane błędy w tym obszarze?

Nieodpowiednia liczba zakupionych płytek

Zupełnie logiczne jest to, że podczas wykonywania prac remontowych chcielibyśmy uzyskać jak najlepszy efekt, jednocześnie nie ponosząc nadmiernych kosztów. Często jednak szukamy oszczędności w nieodpowiednich obszarach, np. przy okazji zakupu płytek ceramicznych, gdy nabywamy ich zbyt mało, bez odpowiedniego zapasu. Musimy jednak pamiętać, że podczas prac mogą one ulegać uszkodzeniom, dlatego też warto zakupić o około 10% więcej płytek, aniżeli jest to konieczne. Marcin Kaczmarek prowadzący własną firmę remontową zaznacza także, że mogą one przydać się w przyszłości, jeśli zajdzie konieczność wymiany pojedynczych egzemplarzy, choćby w wyniku pęknięć. Pamiętajmy bowiem, że zazwyczaj konkretne modele płytek znikają ze sklepów już po jednym sezonie, przez co trudno będzie nam je zakupić ponownie.

Nieprofesjonalne przygotowanie podłoża

W przypadku prac remontowo-budowlanych ważne jest także to, co niewidoczne gołym okiem. Dlatego istotne staje się m.in. właściwe przygotowanie podłoża, aby uniknąć odpadania płytek ceramicznych. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku usług remontowych, gdy konieczne staje się dokładne skucie i wyrównanie starej powierzchni, na której znajdą się nowe płytki.

Zastosowanie zbyt małej ilości kleju

Kolejnym błędem, który może odbić się na ostatecznym efekcie oraz trwałości powierzchni z płytek ceramicznych, jest zastosowanie zbyt małej ilości kleju. Oszczędzając na tym elemencie narażamy się na to, że po dostaniu się pod nie wody, zaczną pękać i odpadać, co może się zdarzyć szczególnie w miejscach o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienki czy balkony. Taki błąd to najczęściej domena młodych i niedoświadczonych glazurników, którzy na początku prac nie zawsze wiedzą o tym, że klej powinien wychodzić spod ułożonej płytki bokami – zabezpiecza to przed powstawaniem pod powierzchnią pustej przestrzeni, do której mogłaby dostawać się wilgoć.

Układanie płytek ceramicznych z pewnością nie należy do najtrudniejszych zadań z zakresu prac remontowo-budowlanych. Mimo to wciąż można natknąć się na błędy popełniane w tej dziedzinie, które mogą zniszczyć ostateczny efekt, narażając inwestorów na konieczność poprawek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas