Artykuł sponsorowany Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu domów

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu domów

Zaprojektowanie funkcjonalnego domu, który będzie komfortowy w użytkowaniu, estetyczny z zewnątrz, a przy tym niedrogi w utrzymaniu, to prawdziwe wyzwanie dla każdego projektanta. Jednak osiągnięcie takiego efektu mogą utrudniać nieracjonalne oczekiwania inwestorów, zgłaszających się do biur architektonicznych w przypadku chęci wykonania projektu indywidulanego. Jakich błędów należy unikać w tym obszarze?

Nieodpowiednia wielkość domu

Oczywiście trudno jest precyzyjnie oszacować, ile dokładnie metrów kwadratowych powierzchni użytkowej okaże się właściwe dla domowników. Aby jednak ułatwić sobie tego typu obliczenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim perspektywę nieco odleglejszą w czasie, gdy w naszym życiu mogą pojawić się dodatkowi członkowie rodziny. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że zbyt mały budynek mieszkalny może być niepraktyczny, zaś zbyt duży okaże się nie tylko droższy w wybudowaniu, ale będzie wiązał się także z dodatkowymi kosztami jego utrzymania.

Zbyt małe pomieszczenia

Chcąc wydzielić dodatkową przestrzeń, np. na kuchnię, często nakłaniamy projektantów do zmniejszenia metrażu takich miejsc jak wiatrołap czy pomieszczenie gospodarcze. Jednak później często okazuje się, że uzyskaliśmy niewielkie i zupełnie niepraktyczne przestrzenie, w których trudno zmieścić jakiekolwiek przedmioty. Dlatego też doświadczony architekt powinien uświadomić inwestorów, czy możemy pomniejszyć konkretne pomieszczenia, jednocześnie zachowując ich funkcjonalność.

Budynek ze zbyt małymi oknami

Chcąc oszczędzać koszty, często decydujemy się na dom, który posiada bardzo małe okna. Oczywiście zagwarantuje nam to większą izolację cieplną, jednak nie będzie to praktyczne ze względu na fakt bardzo małej ilości dopływającego do pomieszczeń światła, które staną się przez to ponure i depresyjne. Jak przyznaje projektant domów jednorodzinnych z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem Hubert Zalewski, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko samą wielkość okien, ale także ich ulokowanie względem konkretnych stron świata, szczególnie w kierunku stoku południowego, gwarantującego nam najwięcej światła słonecznego.

Projektowanie domów jednorodzinnych to prawdziwe wyzwanie, które wymaga pogodzenia często sprzecznych ze sobą interesów. Aby jednak uniknąć rozczarować w tym obszarze, powinniśmy korzystać z usług doświadczonych architektów, a także sprawdzonych biur projektowych, mających dobre opinie i wiele zrealizowanych projektów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas