Materiał Partnera Nagrobki kamienne – jak wybrać trwały surowiec budulcowy?

Nagrobki kamienne – jak wybrać trwały surowiec budulcowy?

Większość klientów zakładów kamieniarskich, pyta który z surowców kamiennych, jest najtrwalszych i najtwardszy. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ na żywotność nagrobka wpływa wiele czynników. Z pewnością dzisiaj można zauważyć kierunek sprzedażowy, idący ku doborze wysokich jakościowo granitów, dla przykładu strzegomskich. Są one bowiem bardzo estetyczne, łatwe w utrzymaniu w odpowiednim stanie, a także właśnie trwałe. Dzisiaj wykorzystuje się je częściej, niż marmury, czy piaskowce.

Dlaczego warto postawić na granit? – względy techniczne

Przy budowie nagrobka pojedynczego, lub podwójnego, a także całego grobowca rodzinnego, najczęściej stoimy przed dylematem: marmur, czy granit. Dzisiaj eksperci materiałoznawcza, a także setki klientów zakładów kamieniarskich, zgodnie stwierdzą, że lepiej postawić na drugi z wymienionych surowców. Dlaczego jednak nie marmur? Przede wszystkim jest to podyktowane jego zasadowością, która w naszym klimacie sprawia, że materiał w kontakcie z wodą i mrozem, może uleć szybkiej erozji, a co za tym idzie zniszczeniu. Granit znacznie lepiej wytrzymuje zatem niskie i wysokie temperatury, deszcz, śnieg, a także wahania pogodowe. Ważne jest jednak to, aby dany wykonawca nagrobka, zawsze okazywał właściwości techniczne swoich wyrobów. Pamiętaj bowiem, że granit granitowi nierówny, a na rynku istnieje wiele surowców granitopodobnych, których należy się wystrzegać.

Cenna wskazówka! Wybieraj na płyty nagrobkowe granity w jasnych kolorach. Decydując się na smolistą czerń narażasz konstrukcję na szybsze uszkodzenie. W porze sporych upałów, cała powierzchnia może zostać nagrzana nawet do 70 stopni Celsjusza, a to znacznie osłabi strukturę kamienia.

Granit na nagrobki – zalety wizualne

Nie tylko parametry techniczne granitu powodują, że warto wybierać go do budowy nagrobków. Warto zwrócić również uwagę na różnorodność estetyczną. Granity występują bowiem w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych, zapewniając nawet piękne szaro-granatowe płyty z przełamującymi te barwy bordowymi smugami. Różnorodność tychże kamieni, pozwala zatem na tworzenie wyjątkowych nagrobków, również pod kątem ich kształtów. Najlepsze firmy branżowe – za taką można uznać Zakład Kamieniarski Pawła Kędry – są bowiem w stanie przygotować grafitowe płyty przypominające skrzydła anioła, serca, krzyże, czy inne figury, nawiązujące do tradycji sakralnych i pamięci o bliskim. Warto przy tym wiedzieć, że granity to materiały, które świetnie poddają się obróbce dotyczącej liternictwa nagrobnego, zarówno w wersji wkręcania wypukłych, pozłacanych literek, jak i w formie grawerów.

Porada! Wybierając granity na nagrobki, warto kupić specjalne preparaty impregnujące, które nadadzą dodatkowego połysku i ochrony płytom. Z pewnością wytworzone powłoki, będą sprzyjały również łatwiejszemu procesowi czyszczenia. 

Podziel się