Artykuł sponsorowany Nadproże – czym jest i jakie są rodzaje?

Nadproże – czym jest i jakie są rodzaje?

Nadproża to specjalne belki, które stanowią elementy konstrukcyjne domów. Przykrywają one otwory drzwiowe i okienne od góry. Głównym zadaniem nadproży jest przenoszenie ciężaru ściany znajdującej się nad otworem ściennym. Producenci i sprzedawcy materiałów budowanych oferują rozmaite nadproża, które różnią się np. materiałem wykonania. Wśród nich wyróżnić można nadproża keramzytowe, czy żelbetowe.

Czym są nadproża?

Jak już zostało wspomniane, nadproża to jedne z elementów konstrukcyjnych domu. Wyróżniamy nadproża okienne i drzwiowe. Zarówno jedne, jak i drugie dobierane są indywidualnie do konstrukcji domu. Przy ich wyborze uwzględnia się szerokości planowanego otworu, a także przeznaczenie pomieszczenia, w którym zamierzamy użyć nadproża.

Nadproża dzieli się uwzględniając rozmaite kryteria. Najczęściej jest to materiał ich wyprodukowania oraz kształt, w jakim zostały stworzone. Niekiedy trafiają się nadproża, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były elementem dekoracyjnym ściany.

Belka nadprożowa jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, który od góry przykrywa otwory okienne i drzwiowe. Stosuje się je jako wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscu gdzie znajduje się otwór. Zwykle stosuje się je jako element ścian nośnych i działowych.

Rodzaje nadproży

Producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych oferują swoim klientom rozmaite nadproża, które zrobione są z najróżniejszych materiałów, a także charakteryzują się innymi kształtami. Do najpopularniejszych rodzajów nadproży zaliczamy:

  • nadproże żelbetowe,
  • nadproże prefabrykowane L19,
  • nadproże keramzytowe,
  • nadproże w kształcie litery U,
  • nadproże strunobetonowe,
  • gotowe nadproże prefabrykowane.

Nadproże żelbetowe tworzone jest z połączenia cementu, wody, kruszywa i zbrojenia stalowego. Stanowi jedno z najczęstszych rozwiązań, jednakże jest ono również najdroższe. Takie nadproże wylewa się z betonu w deskowaniu, które tworzy dla niego specjalną formę w górnej części otworu. W środku konstrukcji układane są stalowe pręty, a potem całość zalewana jest betonową mieszanką. W celu ochrony przed działaniem niskich temperatur, zewnętrzną stronę nadproża należy obłożyć materiałem izolacyjnym. Po związaniu betonu usuwa się deskowanie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku użycia nadproży keramzytowych. Nadproża z lekkiego betonu nie wymagają wykorzystywania dodatkowych zbrojeń, co sprawia, że ich montaż jest łatwy i pozwala zaoszczędzić czas. Znajdujące się w ofercie firmy Keramzyt Dom System Anna Dżurko nadproża keramzytowe NLC dają gwarancję zintegrowanego zbrojenia, dzięki czemu nie wymagane są dodatkowe dozbrajania i szalowania. Wykorzystywanie tego rodzaju nadproży zdecydowanie ułatwia wykańczanie otworów okiennych i drzwiowych w murze. Ten rodzaj nadproża cechuje się trwałością i wytrzymałością. Nadproża keramzytowe stosuje się do ścian o grubościach 12 cm, 24 cm i 36 cm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas