Materiał Partnera Nadbudowa dachu – od czego zacząć i jak się do niej przygotować?

Nadbudowa dachu – od czego zacząć i jak się do niej przygotować?

Nadbudowa dodatkowej kondygnacji domu to świetny sposób na zyskanie nawet dwukrotnie większej powierzchni użytkowej. Jakie kroki prawne podjąć, aby legalnie rozpocząć rozbudowę? Jakie warunki spełnić, aby powiększyć dom i zachować pełne bezpieczeństwo prac?

Nadbudowa dachu – kiedy się opłaca?

Nadbudowa domu, czyli dobudowanie kolejnej kondygnacji, to rozwiązanie stosowane w domach z nieogrzewanym i nieocieplonym strychem oraz budynkach usytuowanych na małych działkach, w których rozbudowa byłaby trudna lub wręcz niemożliwa do zrealizowania.

W większości przypadkach dach na domu z nieużytkowym poddaszem nie jest na tyle duży, że wystarczy sprawdzenie kondycji stropu i więźby dachowej, ocieplenie połaci i zaaranżowanie przestrzeni pod dachem. Przestrzeń poddachowa niemal zawsze wymaga powiększenia, a co za tym idzie – podwyższenia poddasza pod dachem stromym bądź nadbudowy na stropodachu.  

Nadbudowy dachu – projektowanie i planowanie

Nadbudowa domu jest złożoną procedurą, która wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej. Takie rozwiązanie ma jednak dużo zalet. Ekipa remontowa nie musi dokonywać zmian przyłączy mediów, przeprowadzać prac ziemnych, budować fundamentów, naruszać izolacji gruntowych i niszczyć ogrodu.

Nadbudowa jest szczególnie opłacalna, gdy konstrukcja domu jest w dobrym stanie, a dach wymaga przeprowadzenia remontu. W takim przypadku można całkowicie pozbyć się starego pokrycia i zbudować dach od podstaw. Wybierając firmę remontową, warto zwrócić uwagę na zakres jej prac – niektóre firmy, takie jak Orzeł Andrzej. Usługi Techniczne w Budownictwie, oferują dokładne i kompletne plany budowlane, które uwzględniają  wszystkie koszty, dzięki czemu u

Formalności – jak przygotować się do remontu?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy sprawdzić  czy gmina ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zawiera warunki dotyczące kształtowania zabudowy. Jeżeli teren obejmujący naszą działkę nie ma określonego planu, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wzory są ogólnodostępne na stronach internetowych urzędów gminy. W razie problemów z ich wypełnieniem firma budowlana pomoże w ustaleniu specyfikacji rozbudowy. Wydanie decyzji zajmuje średnio 2 miesiące, jednak procedura może przeciągnąć się do 4-6 miesięcy.

Etapy formalne przed rozpoczęciem rozbudowy:

  • uzyskanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy
  • wykonanie projektu budowlanego
  • uzyskanie pozwolenia na budowę i wykonania projektu
  • ustanowienie kierownika budowy
  • rejestracja dziennika budowy
  • złożenie zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót

Opracowanie:

Orzeł Andrzej. Usługi Techniczne w Budownictwie.

Janów Lubelski , Zamoyskiego 37 p.2

Podziel się