Materiał Partnera Na które drewno należy zwrócić uwagę przy wyborze parkietu?

Na które drewno należy zwrócić uwagę przy wyborze parkietu?

Na rynku dostępne są różnorodne materiały podłogowe, co umożliwia wybranie materiału odpowiedniego do przeznaczenia danego pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji. Wybór drewna zdaje się tym najtrudniejszym, ponieważ musimy zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Na rynku dostępne są deski zwykłe, warstwowe, panele, klepki i mozaiki. Są wykonane z różnych gatunków drewna i mają różne właściwości.

Najważniejsze parametry

Najważniejszym parametrem drewna na podłogę jest jego twardość. Szczególnie zależy nam na niej w pomieszczeniach, w których jest duży ruch - w przedpokoju, salonie, kuchni. Polacy najchętniej wybierają dąb lub jesion, choć coraz częściej sięgamy po drewno egzotyczne. Drzewa miękkie, takie jak brzoza, nadają się tylko do pomieszczeń, po których rzadko chodzimy, na przykład do sypialni czy garderoby. Na drugim miejscu interesuje nas struktura drewna i jego kolorystyka. Drewniane podłogi mogą być naprawdę niezwykłe, zwłaszcza gdy swoim charakterem współgrają z estetyką całego pomieszczenia. Wybierając drewno na podłogę, powinniśmy upewnić się, czy materiał został odpowiednio wysezonowany - dowiadujemy się w firmie Profi-Parkiet z Gdyni. Drewno zbyt wilgotne szybko się wypaczy i parkiet będzie do remontu. Nie warto więc ryzykować i upierać się, że dokonamy zakupu materiałów na własną rękę, ponieważ nie możemy wówczas oczekiwać od firmy wykonującej w naszym domu parkiet, że dostaniemy pełną gwarancję na jakość podłogi po upływie czasu.

Ciekawe rozwiązanie: dąb wędzony

Dąb to niewątpliwie najbardziej wytrzymałe drewno w europie, które wykorzystywane jest w konstrukcjach budowlanych, produkcji mebli i wykończeniach wnętrz. Drewno dębowe z natury ma jasną barwę, ale jest sposób na to, by nadać mu charakterystyczny, bardzo ciemny kolor. Proces ten nazywa się wędzeniem dębu. W czasie procesu wędzenia dochodzi do reakcji amoniaku z garbnikami zawartymi w strukturze drewna. Innym sposobem na uzyskanie ciemnego koloru jest obróbka termiczna. Jeśli więc zależy nam na ciemnej drewnianej podłodze, warto rozejrzeć się za tym właśnie rozwiązaniem - jest tańsze, niż nietypowe odmiany drewna egzotycznego. Pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy podejmować się zabarwiania dębu w ten sposób w warunkach domowych. Wędzenie odbywa się zawsze w warunkach budowlanych lub komorze ciśnieniowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas