Materiał Partnera Na jakim etapie prac należy montować bramę garażową?

Na jakim etapie prac należy montować bramę garażową?

Wybór bramy garażowej jest poprzedzony oszacowaniem jej rozmiarów i dobraniem mechanizmu otwierania. Te elementy trzeba dobrze przemyśleć, by konstrukcja spełniała wszystkie swoje funkcje. Niezwykle ważny jest również odpowiedni sposób montażu. Warto się zastanowić, czy dokonać tego przed, czy po wykończeniu garażu. Moment ten zależy od wielu czynników. Dowiedz się jakich!

Montaż bramy na etapie budowy garażu

Kiedy garaż nie jest jeszcze wykończony, montaż bramy może okazać się problematyczny. Kłopotem jest np. wykonywanie tej czynności w krótkim czasie po położeniu tynku gipsowego na ścianach. Wilgotna powłoka jest korozyjna. Jeśli zamontowana brama zostanie szczelnie zamknięta, a pomieszczenie nie będzie odpowiednio wentylowane, na stalowych elementach bramy mogą pojawić się rdza i ogniska korozji. Podobnie jest z posadzką, powinna ona być całkowicie ukończona.

Z tego powodu instalacja bramy garażowej powinna stanowić ostatni etap przygotowywania garażu do użytkowania. Tego rodzaju prace wykonuje się zwykle, gdy ściany, sufit oraz posadzka są całkowicie wykończone. Jest to sposób na uszkodzenie i ubrudzenie skrzydeł oraz mechanizmu otwierania. Jeśli brama ona napęd elektryczny, warto zadbać, by na suficie, w odpowiedniej odległości założenia automatu, znalazło się gniazdko z prądem.

Zdarza się jednak, że instalacja taka musi być przeprowadzona wcześniej. Wówczas zaleca się zabezpieczenie bramy i jej mechanizmu przed zabrudzeniem. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by podczas prac wykonywanych w pomieszczeniu nie doszło do uszkodzenia jej elementów. W takich przypadkach zalecana jest brama wyłącznie z manualnym zamkiem, bez elektrycznego sterowania. Warto również pozostawić fabryczną folię przylepioną do skrzydeł nowej bramy, aż do momentu ukończenia prac w garażu.

Jakich błędów unikać podczas montażu bramy garażowej?

Montaż bramy przez profesjonalną ekipę powinien sprawić, że nie pojawią się żadne błędy. Jednak osoby z mniejszym doświadczeniem muszą pamiętać, by ustawić prowadnice na identycznym poziomie. Specjaliści firmy UNI-BUD wskazują również, że ważne jest by:

  • dobrać odpowiednie kołki do podłoża,
  • pozostawić niezbędne luzy montażowe,
  • precyzyjnie i właściwie zamontować sprężyny,
  • ostrożnie i nie za mocno dociskać uszczelki,
  • nie stosować smarów stałych do smarowania bramy.

Są to najczęściej występujące błędy podczas montażu bram garażowych. Ich popełnienie może skutkować niewłaściwym funkcjonowaniem skrzydeł lub mechanizmu, a nawet trwałym uszkodzeniem instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas