Artykuł sponsorowany Na czym polega wiercenie studni głębinowych

Na czym polega wiercenie studni głębinowych

Studnie głębinowe są świetnym rozwiązaniem – dzięki nim można pozyskać czystą wodę, która w dodatku znajduje się na naszym własnym terenie. Jednak bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy nie jest to takie proste – a studnia, aby była wydajna, musi być poprawnie wykonana. Jak wygląda i na czym polega wiercenie takich studni?

Metody wykonania odwiertu

Metoda wykonywania odwiertu studni uzależniona jest przede wszystkim od składu gleby i twardości skał, przez które trzeba się przebić. Najczęściej stosowane sposoby to metoda płuczkowa i udarowo-obrotowa. Na czym one polegają?

  • Metoda udarowo-obrotowa: stosuje się ją w sytuacji, gdy na drodze stoją bardzo twarde lub porowate skały. Ma też zastosowanie w wierceniach geologiczno-poszukiwawczych i hydrogeologicznych. Otwór wiertniczy powstaje na skutek pracy wiertnic hydraulicznych i młotków wgłębnych wiertniczych, które są właściwym narzędziem wiercącym i synchronizują pracę udarów z obrotami. Same zaś wiertnice obsługują obracają narzędziem wiercącym, w międzyczasie regulując nacisk i dostosowując go do twardości gleby. Wadami tej metody jest koszt i czas potrzebny na przeprowadzenie odwiertu, natomiast zaletami jest brak środków chemicznych podczas pracy oraz jej żywotność, którą można spokojnie założyć na dwa pokolenia.
  • Metoda płuczkowa: W zależności od użytego czynnika roboczego wyróżniamy płuczki wodne i powietrzne. Płuczka służy do wypłukiwania i usuwania zwiercin powstałych podczas wiercenia otworu. Wiercenia mogą się odbywać z tzw. prawym i lewym obiegiem płuczki. Jest to metoda stosowana od początku odwiertów, czyli od XIX wieku. Wadą tej metody odwiertu jest krótsza żywotność studni niż w przypadku metody udarowo-obrotowej oraz dewastacja terenu w pobliżu odwiertu. Zaletą jest natomiast o wiele krótszy czas i koszt wykonania studni.

Zalety studni głębinowej

Koszt wykonania studni głębinowej to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Z początku taka cena może odstraszać, jednak gdy przyjrzeć się bliżej, to okazuje się, że i tak jest tańsza od standardowego przyłączenia do wodociągu miejskiego. Podłączenie do wodociągu wymaga też wielu dodatkowych kosztów – opłacenia projektu przyłączenia, pracy geodety, odbioru przez operatora wodociągów. Zdarza się też, że przyłącze wodociągowe znajduje się w dużej odległości od naszej działki, lub trzeba przekopywać się z wodociągiem pod lokalną drogą – a wtedy koszty potrafią wzrosnąć nawet do 40 000 złotych, co jest wielokrotnością ceny wykonania studni głębinowej. Jednak jeśli zdecydujemy się zrobić odwiert, warto zlecić tę pracę fachowcom, który zrobi to porządnie. Sprawdzonym wykonawcą takich prac jest np. firma Geotest

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas