Materiał Partnera Na czym polega układanie paneli?

Na czym polega układanie paneli?

Panele winylowe lub też drewniane królują w polskich domach i mieszkaniach. Tworzą one bowiem solidną, niemalże monolityczną podłogę, która jest wytrzymała, piękna oraz funkcjonalna. Panele cechują się także prostotą montażu, co nie oznacza tego, że nie trzeba do ich ułożenia wezwać doświadczonego fachowca. O błędy przy układaniu paneli jest bowiem łatwo.

Planowanie prac układania paneli

Układanie paneli nie wymaga tworzenia opracowania technicznego. Specjaliści przygotowują ogólny zarys, który pomaga szybciej przejść przez cały proces wykonawczy. Przede wszystkim ważne jest zakupienie odpowiedniej ilości materiałów budowlanych, a także zorganizowanie potrzebnych sprzętów. Planowanie prac dotyczy także kwestii estetycznych paneli. Układ desek z licznymi słojami powinien dobrze się pokrywać tak, by nie tworzyć obok siebie podobnych wzorów.

Pamiętać należy także o niezbędnych dylatacjach. Są nimi wszystkie szczeliny między panelami i ścianami, drzwiami, rurami oraz innymi konstrukcjami w pomieszczeniu. Dylatacje powinny wynosić minimum 1 centymetr, a w przypadku większych pomieszczeń nawet 2 cm. Bez nich panele nie mogą bowiem „pracować” i szybko dochodzi do ich odkształceń oraz przemieszczeń. Niestety właśnie o tym często zapominają domowi majsterkowicze, którzy nie chcą zatrudnić do ułożenia paneli dobrego fachowca. Takiego znaleźć można w firmie Usług Ogólnobudowlanych Mariusza Mierzejewskiego – stawianie na doświadczonego wykonawcę to inwestowanie w piękne i trwałe podłoże.

Proces układania paneli

Proces układania paneli jest stosunkowo prosty. W pierwszym etapie należy opróżnić całe pomieszczenie. Powinno się wynieść z danego wnętrza wszystkie meble. Częściowe wykańczanie podłóg i przenoszenie wyposażenia nie jest zaś dobrym pomysłem. W ten sposób nietrudno o błędy w aranżacji wnętrza.

Po opróżnieniu pomieszczenia pracownia remontowa powinna zająć się przygotowaniem powierzchni. Musi być czyste, suche i stosunkowo równe. Na nim wykłada się później specjalne folie oraz podkłady. Muszą one sięgać ścian i najlepiej by łączyły ze sobą dane pasy podkładów taśmą klejącą. Dopiero wtedy należy przejść do prac układania paneli. Wykonuje się to rzędowo, zaczynając od jednej ze stron ściany. Ostatnie rzędy, a także przestrzenie przy grzejnikach i drzwiach mogą zaś wymagać precyzyjnego docięcia deseczek. Tu nie można zapomnieć o wspomnianych wcześniej dylatacjach.

Prace wykończeniowe przy panelach

Prace wykończeniowe przy panelach to drobne poprawki kosmetyczne. Dotyczą one konieczności odcinania foli wystających wzdłuż ściany czy też usuwania klinów pomagających zachować prawidłowy rozmiar dylatacji. Do prac wykończeniowych zalicza się też czyszczenie paneli z zabrudzeń i pyłu, a także zakładanie listew przypodłogowych. Ich typ jest bardzo ważny. W miejscach prowadzenia kabli np. teletechnicznych warto stosować takie listwy, które idealnie je zamaskują. 

Opracowanie:

Usługi Ogólnobudowlane Mariusz Mierzejewski

Piecki , Osiedle Lawendowe 3 lok. 9

  • tel. 728 293 581

Podziel się