Artykuł sponsorowany Na czym polega stabilizacja gruntu?

Na czym polega stabilizacja gruntu?

Stabilizacja gruntu to proces polegający na wymieszaniu gruntu i spoiwa hydraulicznego we właściwych warunkach wilgotnościowych, celem uzyskania pożądanych parametrów wytrzymałościowych podłoża. Jak przebiega stabilizacja? Jakie korzyści przynosi?

Technologia stabilizacji gruntu umożliwia wykonanie podbudowy pomocniczej, podbudowy zasadniczej oraz podłoża ulepszonego. Do w/w celów stosuje się różne materiały mineralne, w tym cement, wapno, popioły lotne, mieszanki spoiw i środki jonowymienne. Stabilizacja cementem polega na wymieszaniu i zagęszczeniu gruntu określoną ilością cementu oraz wody. Wytrzymałość na ściskanie warstwy stabilizowanej po 7 i 28 dniach powinna spełniać wymogi normy, określonej dla tego typu prac (norma PN-S-96012:1997; Drogi samochodowe – Podbudowa i ulepszone podłoże z gruntu stabilizowanego cementem).

Podstawowe metody stabilizacji

W trakcie mieszania gruntu i cementu istotne jest odpowiednie rozdrobnienie i wymieszanie. Mieszanie może odbywać się na dwa sposoby – bezpośrednio na drodze, przy pomocy frezarek gruntowych (tzw. stabilizatorów) bądź też w specjalnych mieszarkach (betoniarkach). 

Podstawową zaletą stabilizacji na miejscu jest redukcja kosztów transportu materiału mineralnego. Stabilizacja w mieszarce pozwala natomiast na dokładne i jednorodne wymieszanie mieszanek, spoiw i wody w sposób kontrolowany elektronicznie. Możliwości produkcyjne miksera osiągają wydajność nawet do 200 ton na godzinę – objaśnia ekspert firmy betoniarskiej STAMBET-BUD z Grodziska Mazowieckiego.

Zalety stabilizacji gruntowej

Dzięki stabilizacji cementem, może dojść do zmniejszenia nasiąkliwości cząstek iłowych oraz powstania szkieletu nośnego w gruncie. Grunt zyskuje na spójności, obniża się jego nasiąkliwość i plastyczność. 

Ilość cementu konieczna do uzyskania założonych właściwości podłoża jest uzależniona m.in. od stopnia uziarnienia gruntu, porowatości oraz innych parametrów wytrzymałościowych. Generalnie przyjmuje się, że zawartość cementu przeliczana w stosunku do masy suchego gruntu powinna wynosić między 4 a 10%. Zawartość cementu wpływa na polepszenie gruntu, eliminację odziarniania i zwiększenie wytrzymałości cementogruntu – podsumowuje specjalista STAMBET-BUD.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas