Artykuł sponsorowany Na czym polega recykling betonu?

Na czym polega recykling betonu?

Recykling betonu jest coraz popularniejszym sposobem na zagospodarowania gruzu betonowego. Potrzeba jego ponownego wykorzystania wynika z faktu, iż produkcja betonu pochłania znaczne ilości zasobów nieodnawialnych oraz to, że na całym świecie dochodzi do ogromnego jego zużycia. Odzyskany surowiec betonowy wykorzystywany jest np. w produkcji dróg. Sprawdź, jak się go obecnie wytwarza!

Możliwości w zakresie odzyskania betonu

Użycie pokruszonego, zastosowanego wcześniej betonu do produkcji nowego surowca budowlanego jest możliwe. Popularnym sposobem recyklingu jest metoda mechaniczna, a więc odpowiednie rozkruszenie odpadów betonowych.

W tradycyjnej metodzie wytwarzania betonu stosuje się cement, wodę, piasek i kruszywa. Jak wskazują specjaliści Betoniarni Stambet-Bud, dwa ostatnie elementy można odzyskać z odpadów betonowych i zastąpić nimi naturalne materiały.

Na popularności zyskują obecnie bardziej nowoczesne metody recyklingu betonu, np. ta termiczno-mechaniczna. Kompleksowe zagospodarowanie gruzu betonowego i włączenie go do procesu budowlanego jest możliwe dzięki kolejnym etapom jego przetworzenia. Są nimi:

  • rozdrobnienie gruzu w kruszarce szczękowej,
  • wypalenie gruzu w piecu termicznym, w temperaturze >600°C,
  • ostudzenie gruzu,
  • umieszczenie gruzu w młynie kulowym, gdzie zostaje poddany obróbce mechanicznej,
  • przesianie materiału,
  • podzielenie frakcji na poszczególne grupy.

Cechy betonu z recyklingu

Beton z recyklingu jest nieco odmiennym materiałem budowlanym niż ten wyprodukowany po raz pierwszy. Cechuje się on bowiem mniejszą elastycznością i zwiększonym stopniem kruszenia się. Jak dotąd nie zaobserwowano jednak wzrostu ryzyka pęknięć, nawet gdy używa się wyłącznie odzyskanego surowca.

Jest on ponadto łatwy w stosowaniu, choć wymusza zapewnienie odpowiedniego miejsca na składowanie odpadów betonowych. Jego dostępność jest z kolei determinowana liczbą prac rozbiórkowych, jakie są realizowane. Rozwiązaniem jest tu tworzenie mieszanek materiałów naturalnych i z recyklingu, o różnych proporcjach.

Uzyskane kruszywo, podzielone na frakcję drobną i grubą, znajduje zastosowanie w kompozytach cementowych, składnik cementu oraz składnik wyrobów wapienno-piaskowych. Jest to cenny surowiec wtórny, który wspomaga proces stabilizacji i wzmacniania gruntu. Może być wykorzystany podczas wylewania fundamentów pod nowe obiekty, chodnik i nasypy kolejowe. Dzięki recyklingowi środowisko naturalne jest mniej zanieczyszczone, a koszty inwestycji mniejsze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas