Artykuł sponsorowany Na czym polega proces laminacji szkła?

Na czym polega proces laminacji szkła?

Szkło z natury jest materiałem kruchym i delikatnym. Brak odpowiednich procesów obróbki sprawiałby, że jego użytkowanie jako elementu konstrukcyjnego nie byłoby możliwe. Na szczęście tafle można poddawać nie tylko zabiegowi hartowania, ale również laminacji. Dzięki temu uzyskuje się tak zwane szkło bezpieczne wzmocnione za pomocą odpowiedniego rodzaju spoiwa.

Charakterystyka szkła laminowanego

Pod tą nazwą kryje się tafla, a właściwie dwie tafle, pomiędzy którym w fazie obróbki została umieszczona warstwa laminacyjna. W ten sposób można uzyskać w pełni bezpieczny w użytkowaniu element dekoracyjny bądź konstrukcyjny. Zastosowane spoiwo bowiem sprawia, że odłamki w razie stłuczenia nie rozpryskują się na wszystkie strony, stwarzając tym samym zagrożenie życia i zdrowia osób znajdujących się w pobliżu. Do laminowania szkła wykorzystuje się specjalne folie PVB oraz EVA lub żywicę. Takiej obróbce można poddawać zarówno tafle float, optiwhite, matowe, jak i lakierowane czy hartowane. Tak uzyskany produkt w obrocie handlowym nazywany jest szkłem VSG.

Przebieg laminacji

Proces różni się w zależności od tego, czy pomiędzy dwiema taflami zostanie umieszczony wspomniany wcześniej wybrany rodzaj folii, czy żywica. W pierwszym przypadku szkło umieszcza w specjalnym piecu, który wytwarza również podciśnienie. Warunki próżniowe pozwalają na dobre przyleganie spoiwa do materiału i brak jakichkolwiek pęcherzyków powietrza, które mogłyby pogorszyć jakość produktu oraz jego aspekt wizualny. Z kolei wykorzystywane żywice mogą być chemoutwardzalne, co wymaga dodania specjalnych utwardzaczy utleniających, bądź polimeryzowane, a te z kolei wiążą się pod wpływem promieniowania lampy UV. Zdecydowanie częściej jednak w laminatach stosuje się folie PVB czy też EVA. Druga z wymienionych jest prostsza w aplikacji, a ponadto nie absorbuje wilgoci, dlatego nie ma ryzyka rozwarstwienia się tafli.

Wykorzystanie laminatów

Wykorzystanie szkła w aranżacji wnętrz czy też konstrukcjach budowlanych wymaga sięgnięcia po materiał, który będzie całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Stąd też oprócz szkła hartowanego laminowane, oferowane między innymi przez firmę ABC Szklarstwa, spełnia właśnie takie wymogi. Dzięki temu można je spotkać jako elementy gablot, frontów meblowych, blatów czy też paneli ściennych. Materiał ma także szerokie zastosowanie w takich zabudowach jak daszki, schody, balustrady, kabiny prysznicowe, ścianki działowe. Tafle laminowane służą do szklenia okien oraz drzwi, a także wykonywania tablic informacyjnych, pamiątkowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas