Artykuł sponsorowany Na czym polega inwentaryzacja przewodów kominowych

Na czym polega inwentaryzacja przewodów kominowych

Inwentaryzacja przewodów kominowych to fizyczne sprawdzenie wszystkich przewodów kominowych, kratek wentylacyjnych, wlotów urządzeń grzewczych oraz otworów rewizyjnych i wyczystnych. Pozwala stworzyć aktualne rzuty usytuowania przewodów kominowych wraz z zaznaczeniem kanałów kominowych, ich numeracją oraz opisem zajętości.

Inwentaryzacje przewodów kominowych w całym budynku najczęściej przeprowadza się w związku ze zgubieniem projektu budowlanego, planowaną modernizacją albo podejrzeniem o samowolę budowlaną. Przepisy wymagają także, aby co 5 lat dokonywać rutynowej inwentaryzacji mającej na celu sprawdzenie, czy nikt nie przerobił instalacji na własną rękę.

Co obejmuje inwentaryzacja?

W trakcie inwentaryzacji przewodów kominowych w istniejącej nieruchomości sprawdzane są następujące elementy:

  • Sprawdzanie drożności wszystkich przewodów kominowych w opiniowanym pionie kominowym. W tym kroku sprawdzane są możliwości ich wykorzystania na poszczególnych kondygnacjach oraz tworzony jest szkic przekrojowy pionowy wszystkich przewodów.
  • Sprawdzanie ilości i rodzaju urządzeń, które podłączone są do przewodów kominowych w całym budynku. Określa się miejsce każdego podłączenia i przewód do którego jest podłączone.
  • Wskazanie nieprawidłowo podłączonych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Opisywane są również pomieszczenia, w których brak wymaganych, opisanych wyżej, urządzeń.
  • Wyznaczenie wolnych przewodów kominowych, które mogą zostać wykorzystane do podłączenia urządzeń.
  • Wskazanie miejsca podłączenia, przełączenia lub wyłączenia urządzeń których brakuje albo są podpięte niezgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
  • Sporządzenie szkicu z rozmieszczeniem przewodów kominowych i szczegółowym opisem wszystkich istniejących podłączeń.
  • Wskazanie uszkodzeń i usterek urządzeń kominowych, które występują w inwentaryzowanym budynku.
  • Na koniec sporządza się także listę rozwiązań i możliwości, które pozwolą usunąć usterki i sprostować źle wykonane istniejące połączenia albo zaprojektować nowe podłączenia dla urządzeń grzewczych lub wentylacyjnych.

Co otrzymujemy po przeprowadzonej inwentaryzacji?

Jak dodaje Mistrz Kominiarski Konrad Małmyga: Inwentaryzacja może być w formie papierowe albo elektronicznej. Powinna zawierać dokładną długość przewodów, przekroje poprzeczne pionów kominowych i informacje o wykorzystaniu przyłączy w poszczególnych lokalach. Osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza rzuty dachu z numeracją przewodów kominowych. Na życzenie klienta mogą też powstać rzuty poziome wszystkich kondygnacji i poszczególnych kanałów kominowych. Można też stworzyć nagrania wideo z przekrojem przewodów kominowych z całej ich długości. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji sporządza się specjalny protokół inwentaryzacyjny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas