Artykuł sponsorowany Na czym polega budowa wież telekomunikacyjnych? Tłumaczą eksperci firmy Z.M.B

Na czym polega budowa wież telekomunikacyjnych? Tłumaczą eksperci firmy Z.M.B

Wieże telekomunikacyjne mają olbrzymie znaczenie. Bez nich nie można byłoby przekazywać połączeń telefonicznych. Liczba wysokich na kilkanaście metrów masztów i wież w Polsce jest dzisiaj zatem bardzo duża. Wiele z obiektów telekomunikacyjnych wykonała na terenie całego kraju firma Z.M.B Sławomira Olszewskiego, która słynie również z montażu reklam KFC, McDonalds czy BP. Zarówno one, jak i maszty telekomunikacyjne muszą być bowiem wykonane w technologii konstrukcji stalowych.

Wieże telekomunikacyjne w konstrukcjach stalowych

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Z.M.B Sławomira Olszewskiego, budowa wieży telekomunikacyjnej polega przede wszystkim na montażu gotowych prefabrykowanych elementów stalowych. Cała wieża składa się zatem z trzonu kratowego o wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, który jest najczęściej w całości dostarczany na plac budowy. Przygotowany musi być dla niego fundament. Obecnie tworzy się go przede wszystkim w technologii żelbetowej, którą stanowią monolityczne stopy fundamentowe. Prócz tego istotny jest też system asekuracyjny, który zabezpiecza całą konstrukcję i przenosi obciążenia czy drgania. Asekurację tę tworzy się z wykorzystaniem specjalnych lin stalowych.

Eksperci Z.M.B. podkreślają, że sam montaż wieży telekomunikacyjnej to nie wszystko. Ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie robót ziemnych, a także późniejsza instalacja osprzętu w ramach prac wysokościowych. Na wieżach muszą zostać bowiem zainstalowane systemy antenowe, pionowe i poziome trasy kablowe, systemy antyupadkowe, a także antywłamaniowe oraz przeciwpożarowe. Ponadto istotne jest podłączenie wyposażenia wieży pod zasilanie elektryczne. Cała inwestycja jest zatem realizowana przez kilku podwykonawców. Firma Sławomira Olszewskiego przejmuje funkcję wykonawcy robót ziemnych, montażysty konstrukcji stalowej oraz montażysty niektórych z wymienionych systemów umieszczanych na wysokościach. Cała inwestycja kończy się zaś przygotowaniem ogrodzenia i rekultywacją terenu.

Budowa wież telekomunikacyjnych a projekt budowlany

Warto wiedzieć, że wieże telekomunikacyjne to obiekty, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Takie firmy jak Z.M.B oraz inni podwykonawcy zaangażowani w inwestycję muszą zatem wykonywać prace w zgodzie z zatwierdzonym administracyjnie projektem. Jego zawartość składa się na karty opinii i ustaleń formalno-prawnych, karty zmian, na opisy techniczne, a także na rysunki oraz załączniki m.in. z przygotowanymi obliczeniami.

Jeśli chodzi o niebywale istotny opis techniczny, ekspert z firmy Z.M.B Sławomira Olszewskiego wyróżnia siedem najważniejszych jego składników:

  1. Przedmiot podstawy i zakres opracowania: przedmiot opracowania, podstawy opracowania, zakres opracowania.
  2. Opis ogólny inwestycji.
  3. Projekt zagospodarowania terenu: opis istniejącego stanu zagospodarowania terenu, projektowane zagospodarowanie terenu, ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego.
  4. Geotechniczne warunki posadowienia obiektu.
  5. Opis projektowanej wieży: specyfikacja anten i urządzeń, opis zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych, zabezpieczenia antykorozyjne, warunki wykonania i odbioru.
  6. Wpływ obiektu na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.
  7. Opis wykonanych obliczeń konstrukcji wieży.

Inwestycje montażu masztów telekomunikacyjnych są zatem bardzo wymagające, a ich wykonawcami są tylko firmy posiadające odpowiednią technologię budowlaną, pozwolenia i doświadczoną kadrę pracowników. Tym na rynku województwa kujawsko-pomorskiego może pochwalić się zespół Z.M.B Sławomira Olszewskiego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas