Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Budowa domu to jedno z trudniejszych zadań w życiu człowieka. Nie da się jej rozpocząć bez wyboru odpowiedniego projektu. Już na samym początku pojawiała się kłopoty – jak taki projekt wybrać? Czym się kierować? Na rynku dostępnych jest mnóstwo projektów, ale również dostępne są gotowe już rozwiązania. Jednakże korzystanie z dostępnego projektu uniemożliwia dopasowanie jakichkolwiek rozwiązań pod własny gust. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt wymarzonego domu.

Powierzchnia użytkowa i funkcjonalny układ pomieszczeń

Najważniejsze jest zastanowienie się jaki dom chcesz mieć. Na początku przeanalizuj własne preferencje, precyzyjnie określając to, ile chcesz mieć pomieszczeń, jaką funkcję powinny pełnić, ile domowników będzie w nich mieszkało oraz to jaki układ ci pasuje. Dobrze jest od razu zastanowić się nad kondygnacjami oraz podziałem domu na funkcje. Na tym etapie musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

  • Ile łazienek potrzebuję?
  • Czy kuchnia powinna być otwarta, czy zamknięta?
  • Czy chcę mieć garaż? Jak duży?
  • Czy pomieszczenia dają możliwość ich ergonomicznego umeblowania?
  • Czy potrzebuję dodatkowych pomieszczeń na biuro, garderobę, schowki, spiżarnię?

Oczywiście wybierając biuro projektowe, nie musisz mieć w pełni sprecyzowanych planów. Korzystając np. z pomocy architektów z biura Archi-Projekt, uzyskasz pomoc w odpowiednim planowaniu funkcjonalności pomieszczeń oraz ich rozłożeniu w bryle budynku. Musisz jednak pamiętać, że każdy dodatkowy metraż wiąże się z powiększeniem kosztów budowy.

Obniżenie kosztów przez wybór odpowiednich materiałów

Współcześnie istnieje wiele możliwych technologii konstrukcji budynków. Już na etapie projektu ważne jest, aby dokładnie sprecyzować, jakich materiałów chcesz użyć do budowy. Czekają cię konkretne wybory, na podstawie których zbudujesz swoje przyszłe życie. Czy dom będzie murowany, czy drewniany? Jaki wybierzesz strop? Jaką technologią ocieplony zostanie budynek? Czy wybrana izolacja będzie miała odpowiednią grubość? Czy blachodachówka będzie się nadawała? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą ci specjaliści z biur projektowych. Musisz pamiętać, że budowa domu wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami, które w przyszłości wpłyną na komfort korzystania z budynku oraz na końcową cenę budowy. Im bardziej skomplikowany będzie projekt i więcej elementów będzie zawierał, tym jego cena będzie wyższa. Musisz jednak pamiętać, że jest to inwestycja w dom idealny. Samodzielnie dobierając elementy projektu, masz pewność, iż będzie on spełniał wszystkie twoje wymagania.

Opracowanie:

Archi-Projekt Karolina Walasik

Wacyn , PRZYTYCKA 92

  • tel. 510 897 655

Podziel się