Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę, wybierając kompresor powietrza do zakładu przemysłowego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kompresor powietrza do zakładu przemysłowego?

Kompresory to urządzenia na tyle uniwersalne, że można zastosować je niemal wszędzie. Ich wykorzystanie usprawnia i przyspiesza różnorodne prace zarówno w zakładach mechanicznych, chemicznych, farmaceutycznych, górniczych, jak i w wielu innych dziedzinach przemysłu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sprężarki powietrza do swojej firmy, przeczytaj, co wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Kompresor a sprężarka

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić i rozróżnić pojęcia kompresor oraz sprężarka, gdyż często używane są wymiennie, a jak się okazuje, nie zawsze jest to właściwe. Sprężarka jest urządzeniem, które wytwarza wysokie ciśnienie sprężonego gazu, a także wywołuje jego przepływ. Jeśli chodzi o podział sprężarek, wyróżniamy kompresory, wentylatory i dmuchawce. A więc jak z tego wynika, każdy kompresor faktycznie jest sprężarką, jednak sprężarka już niekoniecznie będzie tożsama z kompresorem. To najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, szukając odpowiedniego urządzenia.

Rodzaje kompresorów powietrza

Kompresory możemy podzielić ze względu na ich budowę, a także funkcję. Wyróżniamy przepływowe, które wykorzystują przepływ strumienia powietrza wywołany wirnikiem oraz wyporowe najpierw zasysające, a następnie oddające gaz o zwiększonym ciśnieniu. Do tej drugiej grupy należą najpopularniejsze i najczęściej wybierane urządzenia, a więc sprężarki tłokowe, których działanie opiera się na pracy tłoka odpowiedzialnego za zmniejszenie objętości powietrza i jednocześnie zwiększenie jego ciśnienia. Z kolei w dużych zakładach przemysłowych najlepiej sprawdzają się urządzenia śrubowe – w pełni zautomatyzowane oraz bardzo wydajne. Różnego rodzaju kompresory stanowią źródło napędu dla wielu urządzeń zarówno w profesjonalnych zakładach przemysłowych, jak i przydomowych warsztatach. Wykorzystuje się je m.in. do malowania, lakierowania, pompowania, zasilania pił, kluczy pneumatycznych oraz innych narzędzi.

Kompresory olejowe lub bezolejowe

Bardzo ważną kwestią, która ma znaczący wpływ na wybór kompresora, jest to, czy potrzebujemy go do prac sporadycznych, czy systematycznych, a co najważniejsze do jakiej branży. W zależności od tego, spośród bogatej oferty firmy Nobotac System Radosława Szerszenowicza specjalizującej się w instalacjach przemysłowych, jak również sprzedaży sprężarek, możemy wybrać kompresory olejowe lub bezolejowe. Te pierwsze przystosowane są do długotrwałej pracy ciągłej, dzięki czemu doskonale sprawdzą się nawet do wymagających zadań. Natomiast urządzenia bezolejowe to doskonała opcja dla firm potrzebujących kompresora jedynie do niewielkich prac.

Opracowanie:

Podziel się