Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wyborze wodomierza?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wodomierza?

W ostatnich latach możemy obserwować ogromny rozwój technologiczny na bardzo wielu płaszczyznach. Nie jest więc zaskoczeniem, że rynek urządzeń pomiarowych, także idzie do przodu, oferując klientom coraz bardziej różnorodną ofertę. Tak jest również w przypadku wodomierzy. Jesteście właśnie na etapie kupna wodomierza i zastanawiacie się, jaki egzemplarz będzie najlepszy? Zatem przeczytajcie nasze wskazówki!

Po co nam wodomierz?

Wodomierz to nic innego, jak rodzaj urządzenia pomiarowego, który służy do zliczania zużycia wody. Niezależnie czy jesteśmy posiadaczami lokalu mieszkalnego, czy też użytkowego, dobrym rozwiązaniem jest montaż wodomierza indywidualnego. Dlaczego? Gdyż w ten sposób będziemy mogli precyzyjnie kontrolować ilość pobranej wody, a także odprowadzonych przez nas ścieków. Jest to pierwszy krok w kierunku oszczędności i racjonalnego gospodarowania zasobami. Koszt zakupu i montażu wodomierza nie jest wysoki, a co więcej, ta inwestycja szybko się zwróci w postaci niższych rachunków. Musimy jednak pamiętać o tym, aby dopasować rodzaj wodomierza do naszych potrzeb.

Podział wodomierzy

Wodomierze możemy podzielić, biorąc pod uwagę różne aspekty. Najbardziej podstawowa klasyfikacja to ta, która uwzględnia mechanizm działania tego urządzenia pomiarowego. I tak wyróżniamy wodomierze mechaniczne oraz wodomierze cyfrowe.

  • Wodomierz mechaniczny - ich działanie oparte jest na bezpośrednim przepływie strumienia wody przez wirnik, który w wyniku zderzenia wprawiany jest w ruch i w ten sposób wylicza natężenie przepływu. W tym wypadku mechanizm jest prosty i nie ma konieczności montażu żadnych dodatkowych konstrukcji. Istnieją dwa rodzaje tego typu wodomierzy, czyli suchobieżne oraz mokrobieżne. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest ich niższa cena, jednak mają one również swoje mankamenty. Łatwo bowiem w tym przypadku może dojść do zaburzenia pomiaru i otrzymania nieprecyzyjnych wyników.
  • Wodomierz cyfrowy - jego działanie oparte jest na zaawansowanych technologiach, które umożliwiają pomiar, dzięki czujnikom elektronicznym. Są zdecydowanie mniej zawodne, jednak ich cena jest znacznie wyższa, przez co są dużo rzadziej wybierane, niż te wodomierze mechaniczne.

Gdzie warto zamontować wodomierz?

Jeśli podejmiemy już decyzję odnośnie do wyboru wodomierza, warto zastanowić się nad racjonalnym jego umiejscowieniem. Pamiętajmy, aby znaleźć przestrzeń, która umożliwi swobodny montaż wodomierza, ale również jego odczyt w dowolnym momencie. Dobrze sprawdzą się do tego pomieszczenia gospodarcze, piwnice, ale także kuchnie lub łazienki. Jeśli dokonamy zakupu z zaufanej firmy, jak na przykład Hydro-Dar, możemy liczyć na profesjonalne wsparcie i doradztwo w tym zakresie.

Dobry wodomierz będzie nam służył przez długi czas i pomoże przyczynić się do oszczędności. Pamiętajmy, aby umiejscowić go w bezpiecznym miejscu i wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb.

Opracowanie:

Hydro-Dar Daniel Sobieraj

Wrocław , al. Śliwowa 11B lok. 1

Podziel się