Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła?

Ogrzewanie w mieszkaniu bądź domu to niezwykle ważna sprawa. Bardzo popularnym oraz wydajnym rozwiązaniem tego problemu jest tak zwane centralne ogrzewanie, a jednym z urządzeń przeznaczonych do tego celu jest kocioł. Tego typu urządzenie jest dostępne na rynku w wielu różnych rodzajach, dlatego warto zapoznać się z kilkoma niezbędnymi informacjami na ich temat.

Charakterystyka kotła

 Kocioł jest to urządzenie najczęściej zbudowane ze stali bądź żeliwa, które odpowiedzialne jest za ogrzanie różnego rodzaju pomieszczeń. Praca kotła polega na tym, iż spalane są w nim różnego rodzaju paliwa stałe, ciekłe bądź olejowe, co doprowadza do podgrzania się wody lub innego nośnika, który znajduje się w grzejnikach. Obecnie kotły centralnego ogrzewania posiadają wiele udogodnień, takich jak automatyczny podajnik paliwa czy wentylator, którego zadaniem jest wdmuchanie powietrza do paleniska.

Rodzaje kotłów

 Jak zostało to już wcześniej wspomniane, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kotłów przeznaczonych do systemu centralnego ogrzewania, a należą do nich:

  • Kotły Elektryczne - Bardzo mały a przy tym bardzo drogi w użytkowaniu rodzaj kotła, którego działanie oparte jest na ogrzaniu wody znajdującej się w kotle przy udziale energii elektrycznej. Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy nie mamy możliwości zamontowania w danym budynku komina lub w danym miejscu nie ma opcji podłączenia gazu ziemnego.
  • Kotły olejowe - Jest to urządzenie o sporych gabarytach, do działania którego niezbędny jest olej opałowy. Kotły tego typu dostępne są w wersji stojącej oraz wiszącej, dzięki czemu możemy odpowiednio je dostosować do naszych warunków mieszkalnych.
  • Kotły na paliwo stałe - Jest to rodzaj bardzo wydajnego kotła, do którego rozpalenia możemy użyć wielu stałych rodzajów paliwa takich jak drewno, ekogroszek, węgiel bądź pellet, a działać mogą one na zasadzie górnego bądź dolnego spalania. Ze względu na fakt, iż kotły na paliwo stałe to rozwiązanie proekologiczne, to jest to bardzo często wybierany rodzaj kotłów.
  • Kotły gazowe - Ten rodzaj kotła działa na paliwo, którym najczęściej jest gaz ziemny i podobnie jak w przypadku kotłów działających na paliwa stałe, jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Kotły gazowe możemy wybierać spośród wiszących oraz stojących, a ich niewątpliwą zaletą jest cicha praca oraz możliwość zaoszczędzenia pieniędzy ze względu na przystępną cenę paliwa.
  • Kotły wielopaliwowe - Jak sama nazwa wskazuje, jest to kocioł działający na różne rodzaje paliw w formie stałej oraz płynnej znajdujących się w dwóch oddzielnych komorach.

Podział kotłów

Poza wyżej wymienionymi rodzajami kotłów istnieje również kilka innych możliwości ich podzielenia, a są to między innymi podziały ze względu na: rodzaj nośnika ciepła (woda lub para), temperaturę spalin (klasyczne lub kondensacyjne), sposób poboru powietrza (z ciągiem grawitacyjnym bądź wymuszonym przez procesor) lub rodzaj materiałów, z których są zbudowane (stal i żeliwo).

Montaż kotła

Niezależnie od tego jakiego rodzaju kocioł do ogrzania domu wybierzemy, musimy także poszukać osoby, która nam go zamontuje. Warto w tej sprawie zwrócić się do pracowników firmy ProjektEx, która w swojej ofercie posiada nie tylko usługę montażu, ale także zbudowanie go oraz wykonanie projektu całej instalacji centralnego ogrzewania, co daje nam możliwość dostosowania jej do naszych potrzeb.

Opracowanie:

ProjektEx Sp. z o.o.

Bełchatów , Bronisława Malinowskiego 11

Podziel się