Artykuł sponsorowany Możliwości nowoczesnych inwerterów fotowoltaicznych

Możliwości nowoczesnych inwerterów fotowoltaicznych

Inwerter fotowoltaiczny, czyli falownik, umożliwia przetworzenie prądu stałego na zmienny i wykorzystanie go w domu czy firmie. Współczesne inwertery fotowoltaiczne to zaawansowane technologicznie, a zarazem proste w obsłudze urządzenia, które podnoszą wydajność instalacji fotowoltaicznej. Poznaj rodzaje nowoczesnych falowników, ich zalety oraz możliwości, jakie otwierają przed użytkownikami.

Falowniki w instalacjach fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie prądu z promieni słońca. Fotony padają na panel wykonany z krzemu. Tam wytrącają elektrony z atomów. Te elektrony, odpowiednio ukierunkowane, stanowią prąd. Gdy trafią do domowej instalacji elektrycznej, mogą zasilać urządzenia i oświetlać wnętrza.

Żeby prąd powstający w instalacji fotowoltaicznej mógł być użyty w sieci elektrycznej, należy go przekształcić ze stałego na zmienny. Urządzeniem, które przetwarza prąd stały na zmienny, jest inwerter fotowoltaiczny (falownik).

Inwerter fotowoltaiczny jest koniecznym elementem instalacji fotowoltaicznej – mówi ekspert z firmy Spirvent, czołowego producenta falowników. – Podłącza się go do systemu modułów fotowoltaicznych. Stamtąd trafia do niego prąd stały, który jest jednocześnie źródłem zasilania dla urządzenia. Falownik nie tylko przetwarza prąd stały na zmienny, pozwala też regulować m.in. częstotliwość wyjściową oraz wartość skuteczną napięcia.

Rodzaje i możliwości inwerterów fotowoltaicznych

Wyróżnia się inwertery fotowoltaiczne jednofazowe i trójfazowe. Z reguły (choć nie zawsze) inwertery jednofazowe mają niższą moc – do 5 kW. Wybór warto powierzyć projektantowi instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zarówno falownik jednofazowy, jak i trójfazowy może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że będzie odpowiednio skonfigurowany.

Przykładem inwertera fotowoltaicznego jednofazowego jest Wolta Dragon. Poszczególne modele oferują od 1,5 do 4 kW mocy. Urządzenie jest bezobsługowe i pozbawione ruchomych elementów, chłodzone na drodze naturalnej konwekcji. Solidne wykonanie zapewnia wysoką odporność mechaniczną.

Falownik automatycznie wykrywa dostęp do sieci energetycznej. Obsługa jest ograniczona do minimum, co nie oznacza, że użytkownik nie ma wpływu na pracę urządzenia. Informacji dostarcza wyświetlacz LCD, a także aplikacja, z którą można się połączyć przez WiFi. Interfejs do inteligentnego licznika energii pozwala zarządzać mocą, a także blokować dostęp energii do sieci.

Falownik jest wyposażony także w zabezpieczenie przed pracą wyspową i rozłącznik DC oraz 1 lub 2 regulatory ładowania MPPT – dla jeszcze większej wydajności pracy całej instalacji.

Jak widać, nie jest to proste urządzenie, lecz zaawansowany sprzęt, który poprawia efektywność instalacji fotowoltaicznej, daje kontrolę nad jej pracą i stały wgląd w stan energetyczny domu czy firmy. Jednocześnie nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Użytkownik może korzystać ze wszystkich jego zalet bez obaw o uszkodzenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas