Materiał Partnera Możliwości instalacji inteligentnych w domach

Możliwości instalacji inteligentnych w domach

Producenci i użytkownicy systemów inteligentnych stosowanych w gospodarstwach domowych twierdzą, że są one bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu domu i na tyle intuicyjne w obsłudze, że nawet dzieci sobie z nimi radzą. Założenie w domu tzw. smart home poprawia energooszczędność budynku, bezpieczeństwo, umożliwia łatwiejsze korzystanie z automatycznie otwieranych bram czy żaluzji. Jeśli nie macie jeszcze takiej instalacji, może warto się zastanowić?

Zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania domem

W domach gdzie nie ma technologii domu inteligentnego każda instalacja w budynku wypełnia swoje konkretne zadanie i tak też jest sterowana, oddzielnie i niezależnie od pozostałych. Nie stanowiło to problemu do czasu aż ludzie nie zaczęli stosować coraz więcej nowoczesnych instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, oświetleniowych, multimediów, rolet zewnętrznych, automatycznego nawadniania i wielu innych. Wtedy okazało się, że konieczne jest połączenie tych instalacji i stworzenie jednolitego systemu, zamiast kilkunastu skrzynek kontrolnych, sterowników i pilotów. W taki sposób powstały pierwsze technologie typu smart, czyli technologie inteligentne. Ich działanie polega na skupieniu wielu urządzeń domowych w jednolity system, którym można sterować z jednego miejsca. Na tym jednak nie kończą się zalety instalacji domów inteligentnych. Dzięki nowoczesnej technologii zarządzania budynkiem możemy obniżyć koszty jego użytkowania, negatywny wpływ na środowisko, podnieść poczucie bezpieczeństwa i zwiększyć komfort mieszkania. Co istotne, posiadając już taki elastyczny system automatycznego sterowania, możemy go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się warunków w naszym domu.

Niepodważalne zalety inteligentnych systemów domowych

Czy warto zainwestować w taki system? Cóż wciąż jeszcze instalacje inteligentne kosztują niemało, ale ich ceny coraz bardziej zbliżają się do możliwości przeciętnego Kowalskiego. Przedstawiciel firmy Demus z Iławy, zajmującej się zakładaniem instalacji inteligentnych twierdzi, że zgłasza się do niego coraz więcej klientów zaskoczonych mile przystępnością cen oferowanych przez niego instalacji. Jeśli od tej ceny odejmie się roczne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, gazu, ogrzewania, zużycia wody i odprowadzenia nieczystości, to okazuje się, że założenie instalacji zwraca się w ciągu niespełna pięciu lat. Dodatkową korzyścią, która dla wielu z nas ma niebagatelne znaczenie jest możliwość wymiany informacji pomiędzy wieloma elementami budynku. Jeśli gdziekolwiek wewnątrz lub na zewnątrz budynku pojawią się zdarzenia potencjalnie zagrażające mieszkańcom bądź ich mieniu, system reaguje natychmiast i wszczyna procedury alarmowe oraz łączy się z odpowiednimi służbami.

Podziel się