Materiał Partnera Montaż sufitów podwieszanych – profile, wieszaki i łączniki

Montaż sufitów podwieszanych – profile, wieszaki i łączniki

Coraz większą popularnością cieszy się montaż sufitów podwieszanych również w domach i mieszkaniach. Jest on nie tylko o wiele wygodniejszy niż tradycyjne rozwiązanie, ale zapewnia też większe możliwości aranżacyjne – pozwala ukryć różnego rodzaju instalacje i w ciekawy sposób oświetlić pomieszczenie. Do jego montażu potrzebne są przede wszystkim płyty kartonowo-gipsowe oraz konstrukcja, na której są one mocowane.

Zalety sufitu podwieszanego

Powodem, dla którego sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością, jest łatwość, z jaką mogą być montowane oraz demontowane, jeśli pojawi się potrzeba. Możliwe jest to dzięki lekkiej konstrukcji sufitu podwieszanego, który opiera się na systemach gipsowo-kartonowych oraz podtrzymujących je profilach. Instalacja odbywa się na sucho i wymaga jedynie stabilnego umocowania profili.

Rozwiązanie to niesie ze sobą duże walory estetyczne. Pozwala na przykład optycznie powiększyć pomieszczenie. Może być wykorzystane także do ukrycia pewnych mankamentów – zniszczeń lub instalacji. Sucha zabudowa, która znajduje tu zastosowanie, pozwala uzyskać konstrukcję o wysokiej izolacji termicznej oraz akustycznej. Sufit podwieszany stanowi także świetną ochronę przed pożarem.

Budowa sufitu podwieszanego

Elementy potrzebne do montażu sufitu podwieszanego, czyli profile, wieszaki oraz łączniki stanowią część oferty produktów firmy Metpol zajmującej produkcja i dystrybucją profili do suchej zabudowy.

Do konstrukcji sufitu podwieszanego najczęściej wykorzystywane są płyty kartonowo-gipsowe, ale równie dobrze sprawdza się tu inne materiały budowlane, takie jak płyt drewniane, metalowe czy też z wełny mineralnej.

Podstawę montażu stanowią profile różnego rodzaju, które złożą się na ruszt sufitowy. Do jego wykonania konieczne jest założenie profili przyściennych na wcześniej określonej wysokości, na której znajdować się ma sufit podwieszany. Oprócz tego zamontowany muszą być profile główne sufitowe – umieszczane są na wieszakach i łączone z profilami przyściennymi za pomocą profili łączeniowych oraz łączników. Dostępne są one w kilku rodzajach, co pozwala dopasować odpowiedni do konkretnej konstrukcji. Inny typ zastosujemy na poddaszu – tu powinniśmy wykorzystać specjalny wieszak przeznaczony do poddasza – a inny w pozostałych pomieszczeniach. Oferta producentów obejmuje w tym zakresie zarówno wieszaki obrotowe ze sprężyną, jak i pręty z hakiem. Wśród łączników do wyboru mamy między innymi krzyżowe, wzdłużne oraz poprzeczne.  Również profile nośne muszą być połączone z profilami przyściennymi i głównymi. Na tak przygotowanym szkielecie może być przeprowadzony właściwy montaż sufitu, czyli układanie płyt kartonowo-gipsowych.

Opracowanie:

Metpol sp. z o.o.

Suchy Las , Szyszkowa 6

Podziel się