Materiał Partnera Montaż paneli fotowoltaicznych nie tylko na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych nie tylko na dachu

Nie zawsze istnieje możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Z różnych względów: czasami nachylona część dachu jest w większości dnia zacieniona, jego powierzchnia jest za mała lub istnieją inne przeszkody. Okazuje się, że nie jest to przeciwwskazanie do montażu paneli fotowoltaicznych w ogóle – można je bowiem zamontować nie tylko na dachu domu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Na dużej działce panele fotowoltaiczne można postawić na gruncie. Jest to rozwiązanie korzystne ze względu na możliwość ustawienia paneli pod odpowiednim kątem w kierunku południowym, zapewniającym największą wydajność. Panele montuje się na konstrukcji wsporczej, zwykle o wysokości 1,5-2,5 m. Instalacja gruntowa ma wiele zalet: ze względu na zwiększoną wentylację ogniwa nie ulegają przegrzaniu, konserwacja i czyszczenie paneli jest znacznie prostsze niż w przypadku ich montażu na dachu, a w razie awarii (choć warto wspomnieć, że awarie paneli fotowoltaicznych zdarzają się bardzo rzadko, a ich wydajność szacuje się nawet na 25-30 lat) dostęp do instalacji nie jest w żaden sposób utrudniony. Moduły zwykle ustawiane są w układzie poziomym, ewentualnie poziomo-pionowym, jednak nie wyższym niż dwa panele. W przypadku ustawienia na gruncie można zdecydować się na znacznie większą powierzchnię instalacji niż na dachu – tym samym zwiększy się ilość wytworzonej energii.

Wadą instalacji gruntowej jest przede wszystkim zajęcie miejsca na działce. W przypadku niezagospodarowanego sąsiedztwa trzeba liczyć się z możliwością, że z czasem panele fotowoltaiczne mogą zostać zasłonięte przez powstający obok budynek. Przed postawieniem konstrukcji niezbędna jest również ocena jakości gleby – piasek zwykle uniemożliwia postawienie instalacji na gruncie, ponieważ mogłaby ona zapaść się pod własnym ciężarem.

Montaż fotowoltaiki na elewacji budynku

W przypadku ścian pozbawionych okien, niezacienionych oraz skierowanych w stronę południową, możliwe jest zainstalowanie fotowoltaiki również w pionie, na elewacji. Nie jest to najwydajniejszy kąt nachylenia – panele są w stanie wyprodukować jedynie 70% energii w porównaniu z ogniwami ustawionymi pod kątem. Plusem jest efektywniejsze wykorzystywanie promieniowania słonecznego również zimą. Panele można montować zarówno na budynkach nowo budowanych, jak i modernizowanych, warto jednak pamiętać, aby umieścić je w możliwe najwyższym punkcie. Instalacja może zostać zamontowana w domu jednorodzinnym, jednak ściana musi spełniać określone warunki: ważny jest nie tylko kierunek, ale również wytrzymałość fasady, aby możliwe było utrzymanie mocowania konstrukcji nośnej paneli.

W przypadku paneli montowanych na elewacji nie stosuje się takich samych rozwiązań, jak w przypadku paneli dachowych – wyjaśnia elektryk z firmy Voltar z Olecka. – Panele ścienne muszą być obudowane w stalowe lub aluminiowe ramy, a ich podstawę stanowią systemy stelażowe lub kasetony. Niezbędne jest również pozostawienie pustej przestrzeni pomiędzy panelami a konstrukcją nośną, dzięki czemu zapewniona zostanie właściwa wentylacja.

Instalacja ścienna musi spełniać warunki określone przepisami dotyczącymi ochrony cieplnej budynku, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania, dlatego może okazać się, że będzie to rozwiązanie droższe od innych metod (wciąż jednak opłacalne biorąc pod uwagę liczne zalety instalacji fotowoltaicznych).

Instalacja paneli słonecznych na budynkach gospodarczych

Panele fotowoltaiczne można zamontować również na dachu, jednak nie na dachu domu, a innych budynków znajdujących się w pobliżu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zdecydować się na instalację na dachu lub elewacji domu (np. ze względu na duże zacienienie), panele można zainstalować również na garażu, budynkach gospodarczych lub innych. Wystarczy stabilna struktura, na której bez problemu będzie można zamontować konstrukcję i która wytrzyma ciężar paneli. Możliwe jest również wykonanie konstrukcji na gruncie, która sama w sobie będzie garażem, a właściwie wiatą dla samochodów lub zadaszeniem tarasu. A rozwój technologii i coraz to nowsze rozwiązania z pewnością przyniosą z czasem kolejne możliwości montażu paneli fotowoltaicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas