Materiał Partnera Montaż ogniw fotowoltaicznych – jak wygląda?

Montaż ogniw fotowoltaicznych – jak wygląda?

Świadomość ekologiczna Polaków wzrasta, co skutkuje zmianami w wielu sferach naszego życia. Większą uwagę przykładamy do segregacji śmieci, rozsądniej kupujemy ubrania i powoli przestawiamy się na korzystanie z ekologicznych źródeł energii. Łatwo to zauważyć chociażby po ilości instalacji fotowoltaicznych w okolicy. Jak montaż wpływa na ich wydajność?

O zaletach fotowoltaiki słów kilka

Zanim powiemy sobie o prawidłowościach montażu ogniw słonecznych, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z zaletami instalacji fotowoltaicznej. W ostatnim czasie mówi się o nich sporo, jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości co do opłacalności takiej inwestycji. Działanie ogniw solarnych, w dużym skrócie, opiera się na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. W efekcie otrzymujemy prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w naszych gniazdkach. Tyle że za prąd ze słońca nie musimy płacić. Szacuje się, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznej pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 80-90%.

Oczywiście zakup i montaż paneli słonecznych kosztuje i to całkiem sporo. Jednak dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa praktycznie każdy z nas może sobie na niego pozwolić. Nawet jeśli inwestycja zostanie zrealizowana przy pomocy kredytu bankowego, będzie on bardzo nisko oprocentowany. W ten sposób banki nagradzają osoby z proekologicznym nastawieniem do życia. Korzystanie z paneli słonecznych ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Produkcja prądu odbywa się bowiem bez wyniszczania przyrody.  Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy korzystamy z energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach węglowych.

Co trzeba wiedzieć o montażu ogniw fotowoltaicznych?

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej ma istotny wpływ na jej wydajność i opłacalność całej inwestycji. Ilość paneli oraz ich rodzaj należy dobrać odpowiednio do potrzeb danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Całość trzeba zamontować tak, by niekorzystne warunki atmosferyczne nie zakłócały działania systemu i nie stały się przyczyną jego uszkodzenia. Z tego też powodu instalację fotowoltaiki należy powierzyć specjalistom. Do takich zalicza się firma Green House Systems.

W pierwszym etapie prac fachowcy muszą dokładnie zapoznać się z budową domu. Ogniwa solarne zazwyczaj umieszczane są na dachu budynku. Trzeba więc sprawdzić kąt jego nachylenia oraz poziom nasłonecznienia połaci. Jeśli dach jest zacieniony, produkcja energii elektrycznej może być ograniczona. Według specjalistów panele słoneczne pracują najwydajniej, kiedy zamontowane są w kierunku południowym pod kątem 35 stopni. Aby uzyskać taki efekt, stosuje się system stelaży i mocowań.

Montaż paneli słonecznych przez specjalistów trwa krótko. Zależnie od rozległości instalacji jest to dzień lub kilka dni. Po dokładnym rozplanowaniu ustawienia poszczególnych elementów systemu, następuje proces podłączania. I tu trzeba zachować najwyższą uwagę i ostrożność. Kiedy konstrukcja jest już gotowa, następuje rozkład okablowania. Kolejnym krokiem jest podłączenie falownika w wyznaczonym wcześniej miejscu. Na koniec cała instalacja podłączana jest do sieci. I to tyle! Od tej chwili domownicy mogą cieszyć się darmowym prądem.

Opracowanie:

Podziel się