Materiał Partnera Montaż kotła na pellet – samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Montaż kotła na pellet – samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Czy wiesz, że  kotły na pellet to jedne z najnowocześniejszych i najefektywniejszych urządzeń do spalania paliw stałych? W związku z tym, wciąż zwiększa się liczba użytkowników, zainteresowanych montażem tego typu instalacji grzewczej we własnym domu. Na to rozwiązanie decydują się zarówno zwolennicy koncepcji eko, jak i osoby zwracające uwagę na aspekt ekonomiczny. Przeczytaj, w jaki sposób funkcjonują kotły na pellet i dowiedz się czy warto montować je samodzielnie.

Kilka słów o pellecie

Pelety, którymi zasilane są kotły grzewcze, są jednymi z najmłodszych paliw na rynku. Powstają one bowiem z  odpadów drzewnych (np. z trocin) i z innych produktów, pochodzenia rolniczego. Ogromną zaletą jest to, że paliwo to nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ponieważ podczas spalania do atmosfery przedostaje się tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć drzewo podczas wzrostu. Ogólny bilans jego emisji  jest więc zerowy. Pellet charakteryzuje się także wysoką  wartością energetyczną, co sprawia, że dzięki używaniu go, w sezonie grzewczym można zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Dodatkowo, zaletą jest niska zawartość popiołu.

W jaki sposób funkcjonuje kocioł na pellet?

Najważniejszym elementem w instalacji grzewczej jest kocioł na pellet. To dzięki niemu możliwe jest ekologiczne i efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego. W jaki sposób on dokładnie funkcjonuje? Przede wszystkim warto być świadomym, że użytkownik urządzenia nie musi ręcznie rozpalać ognia – wszystkie procesy są zautomatyzowane. Aby uruchomić piec wystarczy wcisnąć jeden guzik, a włączy się palnik i wentylator. Z podajnika paliwa na ruszt trafia pellet, gdzie następuje jego rozpalenie. Z kolei zadaniem palnika jest podtrzymywanie ognia – proces spalania ma bowiem ciągły charakter. Po wypaleniu się całego pelletu, wentylator oczyszcza ruszt z produktu ubocznego spalania – popiołu.

Montaż kotła – komu zlecić?

Kocioł pelletowy to bardzo rozsądna inwestycja, która w szybkim tempie się zwraca. Niemniej jednak, decydując się na zakup urządzenia, warto zastanowić się nad miejscem, w którym zostanie ulokowany piec, a także nad samym montażem. Warto bowiem mieć świadomość, że kotłownia powinna mieć wymiary co najmniej 2x3 m. Z kolei, biorąc pod uwagę montaż należy rozważyć dwie opcje:

  • samodzielny montaż urządzenia - wiąże się to z dużym ryzykiem uszkodzenia instalacji,
  • skorzystanie z usług profesjonalistów –  warto zaznaczyć, że montażem pieców pelletowych zajmuje się przedsiębiorstwo Pawełinstal, którego właścicielem jest Paweł Drozdek. Korzystając z usług przedsiębiorstwa można mieć pewność, że zadanie zostało powierzone doświadczonym instalatorom, którzy poprawnie zamontują i uruchomia urządzenie. Dodatkową zaletą jest to, że firma świadczy kompleksowe usługi i zajmuje się również serwisem urządzeń.

Podziel się