Materiał Partnera Montaż klimatyzatora w domu krok po kroku

Montaż klimatyzatora w domu krok po kroku

Klimatyzator w salonie lub też kilka jednostek wewnętrznych w modelu Multi Split w całym domu/mieszkaniu to polecana inwestycja dla każdego. Klimatyzacja wspiera wentylacje oraz centralne ogrzewanie, pomagając w utrzymaniu nie tylko prawidłowej temperatury, ale także odpowiedniego mikroklimatu. Jeśli zatem chcesz zrealizować taką inwestycję, koniecznie zapoznaj się z ważnymi informacjami na temat montażu jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego.

Montaż tylko przez uprawnionego specjalistę

Klimatyzatory ścienne nie są trudne w montażu, o ile nie występują w wersji Multi Split. Pomimo tego, nigdy nie powinno się instalować tych urządzeń na własną rękę. Przy montażu ważne jest bowiem prawidłowe podłączenie pod agregat zewnętrzny, a także przygotowanie do użytku instalacji chłodniczych. Tymi zajmować się mogą tylko uprawnieni specjaliści, którzy muszą przestrzegać wielu norm w tym przepisów ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Klimatyzator to bowiem sprzęt wymagający przeprowadzenia próby szczelności i wypełnienia go czynnikiem R.

Przed podjęciem współpracy zawsze pytaj daną pracownię o wycenę, a także o to, czy tworzy projekt klimatyzacji. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możesz być pewny, że trafiłeś na profesjonalistów. Takich znajdziesz w firmie SUPPORT-KLIMA, która obsługuje klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych.

Montaż jednostki wewnętrznej

Montaż jednostki wewnętrznej jest stosunkowo szybki i bezproblemowy. Ważny jest jednak stworzony wcześniej projekt, który wyznacza odstępy urządzenia od ścian oraz różnych sprzętów RTV/AGD. Przy montażu istotne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na przebieg instalacji elektrycznej w ścianach. Wyznaczenie odpowiednich punktów i bezpiecznej lokalizacji klimatyzatora pozwala na umocowanie specjalnego systemu podtrzymującego. Dopiero wtedy można umieścić na nim jednostkę wewnętrzną i podłączać do niej odpowiednie podzespoły.

Instalacje, które wymagają precyzyjnego i bezpiecznego podłączenia to:

  • przewód freonowy,
  • kable elektryczne,
  • oraz rurki skroplin.

Na tym etapie prac pracownia instalatorska tworzy ważne izolacje wewnętrzne i zewnętrzne, a następnie wyprowadza przewody poza mur budynku. Tu przechodzi się do montażu agregatu zewnętrznego.

Montaż agregatu zewnętrznego

Agregat zewnętrzny podobnie jak klimatyzator wewnętrzny musi być montowany według projektu oraz wytycznych producenckich. Najczęściej jest on instalowany poza budynkiem, na elewacji, dachu lub balkonie. Musi przy tym mieć zapewnione suche i zacienione miejsce. Brać pod uwagę należy również hałas urządzenia, zwłaszcza jeśli klimatyzacja domowa tworzona jest dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Jednym z pierwszych etapów prac jest zamontowanie specjalnego stelaża. To na nim mocowany jest agregat. Po sprawdzeniu stabilności urządzenia dokonuje się łączenia przewodu freonowego. Tworzone są również dla niego otuliny termiczne. Ważnym obowiązkiem jest także usunięcie z instalacji wilgoci oraz sprawdzenie szczelności. Czynność ta wykonywana jest przy pomocy pompy próżniowej i wakuometru.

Pierwszy rozruch, kalibracja i wykończenie

Po montażu jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej przychodzi czas na kalibrację urządzeń. Sprawdzana jest sprawność całej klimatyzacji, a także prawidłowość działania. Po upewnieniu się, że wszystko jest wykonane według ważnych norm, instalator przechodzi do pierwszego rozruchu i instruktażu dedykowanego dla klienta.

Pracownia instalatorska powinna również zadbać o estetyczne wykończenie. Dotyczy to chowania kabli w listwach elektroinstalacyjnych. 

Opracowanie:

Support-Klima Łukasz Frankiewicz

Katowice , Bolesława Chrobrego 25 lok. 75

  • tel. 782 222 854

Podziel się