Artykuł sponsorowany Montaż klimatyzacji krok po kroku

Montaż klimatyzacji krok po kroku

System klimatyzacji wciąż wielu osobom kojarzy się wyłącznie z przestrzenią biurową. Obecnie jednak coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań w blokach. Klimatyzacja ma wiele zalet – nie tylko chłodzi powietrze, ale w razie potrzeby ogrzewa je czy oczyszcza. Zastanawiasz się, jak wygląda montaż takiej instalacji? Podpowiadamy.

 

Montaż klimatyzacji, a przepisy prawne – co warto wiedzieć?

 

Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej musi przestrzegać działań mających na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Zgodnie z przepisami z 2015 roku oraz późniejszymi zmianami, które weszły w życie 2017 roku, montaż klimatyzacji powinien być powierzony osobom z odpowiednim przeszkoleniem oraz uprawnieniami w tym zakresie. Specjaliści z takich firm, jak Eko-Sept, podkreślają, że jedynie fachowcy, którym przyznano Świadectwo Kwalifikacji, mają stosowne uprawnienia zarówno do naprawy, jak i obsługi technicznej klimatyzacji. To również oni mogą napełnić instalację specjalnym środkiem i wykonać próby szczelnościowe po montażu.

 

Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym?

 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych jest klimatyzacja typu split. Ta składa się z dwóch elementów:

  • zewnętrznego,
  • wewnętrznego.

 

Część zewnętrzna określana jest mianem skraplacza, natomiast wewnętrzna parownika. Są one połączone ze sobą za pomocą kabli elektrycznych, jak również przewodu freonowego koniecznego do sprawnego działania systemu.

 

Jednostkę zewnętrzną montuje się w miejscu, które jest zacienione. Jeżeli dom ma balkon, dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie jego części, aby umieścić tam skraplacz. Kolejnym etapem prac jest wybór miejsca, w którym umieszczona zostanie jednostka wewnętrzna. Po podjęciu decyzji wykonuje się odwiert o średnicy około 5-6 cm, przez który przechodzi przewód oraz kable.

 

Montaż obu elementów, a następnie połączenie ich za pomocą rury freonowej i przewodów elektrycznych nie kończy prac instalacyjnych. Ważnym momentem jest napełnienie systemu specjalnym środkiem freonowym i wykonanie próby szczelności. Jeżeli na tym etapie wszystko przebiega prawidłowo, można mówić o zakończeniu montażu.

 

O czym pamiętać poza montażem?

 

Chcąc zagwarantować sobie prawidłową pracę klimatyzacji, warto pamiętać o okresowych przeglądach systemu. Tylko wówczas można mieć pewność, że będzie działać sprawnie przez szereg lat. Tym również powinna zajmować się osoba z uprawnieniami.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas