Materiał Partnera Montaż centralnego ogrzewania z firmą Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz

Montaż centralnego ogrzewania z firmą Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz

Montażem centralnego ogrzewania wiąże się nie tylko z wyborem pieca, ale też rodzajem odbiorników ciepła. Można zdecydować się na kaloryfery, instalację podłogową lub ścienną. Poprzedzić to musi stosowny projekt, bo wszystkie elementy muszą współgrać ze źródłem zasilania C.O. Projektem, dostawą i montażem zajmie się firma Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz.

Ogrzewanie kaloryferami czy podłogówką?

Przy montażu instalacji centralnego ogrzewania mamy do wyboru system:

  • podłogowy,
  • ścienny,
  • mieszany,
  • kaloryfery.

Każdy z nich ma swoich zwolenników, więc wyboru najlepiej dokonać w oparciu o sposób działania kotłowni i efekt grzewczy, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła często wybiera się podłogówkę, bo dobrze z nimi współpracuje termiczne.

Kocioł na paliwo stałe, dzięki temu, że podgrzewa wodę do wysokich temperatur, jest zdecydowanie lepiej dopasowany do kaloryferów niż do podłogówki. Z drugiej strony, jeśli chcemy połączyć go z ogrzewaniem podłogowym, musimy uwzględnić w instalacji system obniżania temperatury wody. Kaloryfery są lepszym wyborem w sezonie zimowym, gdy będzie nam zależało na szybkim nagrzaniu pomieszczenia, np. w łazience lub sypialni. Ogrzewanie podłogowe nagrzewa się powoli, ale pozwala na optymalny rozkład ciepła.

Ogrzewanie ścienne i mieszane

Ten pierwszy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego jest podobny do podłogówki. Jego zasada działania opiera się na wbudowaniu w ścianę elementów emitujących ciepło. Jak mówi pracownik firmy Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz:

Ogrzewanie ścienne zapewnia 90% ciepła przekazywanego przez promieniowanie, inaczej niż w przypadku pozostałych systemów.

Istnieje kilka rodzajów ogrzewania ściennego: powietrzne, wodne i elektryczne. System nadaje się do pokojów dziennych, sypialni i biur, ale nie do kuchni albo bibliotek, gdzie są zabudowane ściany.

Można też pokusić się o system mieszany. Sprawdza się on w domach, gdzie na dole jest salon, w którym montuje się ogrzewanie podłogowe, a sypialnie na górze wyposaża się w kaloryfery.

Opracowanie:

Podziel się