Materiał Partnera Modernizacja elewacji budynków – metoda lekka mokra (BSO)

Modernizacja elewacji budynków – metoda lekka mokra (BSO)

Przy modernizacji elewacji domu, czy też biurowca, bloku z wielkiej płyty, czy innego obiektu, zawsze w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na finalne efekty optymalizacji grzewczej. Ta musi bowiem współgrać z wysoką estetyką termoizolacji, a także z warunkami technicznymi oraz budżetem. Technik modernizacji elewacji jest zatem wiele, a wśród nich jedną z najbardziej wydajnych, jest technika lekka mokra BSO.

Czym jest metoda lekka mokra?

Metoda termoizolacyjna lekka mokra nazwana jest tak ze względu na swoją lekkość, a także na konieczność wykorzystania wody przy rozdrabnianiu kleju. Ciężar takiego ocieplenia wraz z wysokim jakościowo tynkiem cienkowarstwowym wynosi maksymalnie 30 kilogramów na metr kwadratowy, co jest korzystane zarówno z punktu widzenia montażowego, jak i technicznego. Termoizolacje lekkie mokre – co bardzo ważne – zwane są również bezspoinowymi systemami ociepleń, które minimalizują występowanie niekorzystnych mostków technicznych. Dzięki temu efekty grzewcze mogą być naprawdę bardzo zadowalające, podobnie jak rezultat wizualny.

Elementy termoizolacji BSO

Termoizolacja w systemie BSO, składa się z kilku warstw. Pierwszą z nich, i tą która przylega bezpośrednio do muru, jest wełna mineralna lub też wysokiej jakości styropian. Mowa o typie fasada, który dawniej określany był symbolami EPS 70, czy też FS 15. Kolejną warstwą całego ocieplenia jest zapraw klejowa. Jej integralną częścią staje się po montażu siatka z włókna szklanego, zatopiona w wysokiej klasy zaprawie. Ta zaś pokryta jest preparatem gruntującym, a następnie tynkiem cienkowarstwowym. Ten jest dzisiaj bardzo ceniony dzięki wysokiej estetyce, a także dzięki właściwościom „oddychania”, które przyczyniają się do przyjemnego mikroklimatu we wnętrzach. Zaletą tego typu tynków, są również często własności samooczyszczania podczas deszczu i wysokiej wilgotności powietrza.

Montaż ocieplenia lekkiego mokrego

Montaż ocieplenia lekkiego mokrego musi być przeprowadzany, przez wyspecjalizowane firmy posiadające nowoczesny sprzęt. Takim jest między innymi Zakład Remontowo-Budowlany Marcina Harasima. To właśnie wyspecjalizowane firmy, wiedzą bowiem, że termoizolację lekką mokrą, można wykonywać tylko w odpowiednich warunkach. Mowa o dobrej pogodzie – bezwietrznej, bez upału, czy deszczu. Optymalne warunki to temperatury w granicach od 5 do 25 stopni Celsjusza. Na powodzenie montażowe wpływa również producent danych produktów. Zarówno styropian, jak i zaprawy oraz tynki, powinny pochodzić od jednego wytwórcy, który przetestował ich poziom harmonizowania się ze sobą! 

Opracowanie:

Zakład Remontowo-Budowlany Marcin Harasim

Jeziorki 60

  • tel. 514 587 265

Podziel się