Artykuł sponsorowany Metody stosowane przy wytyczaniu fundamentów domu

Metody stosowane przy wytyczaniu fundamentów domu

Wytyczanie fundamentów jest pierwszym etapem budowy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych geodeta powinien dokonać niezbędnych pomiarów w tym zakresie. Obecnie istnieją dwie metody wytyczania fundamentów. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo każdą z nich. Porównamy aspekty techniczne i ekonomiczne. Dzięki temu wybór konkretnej ścieżki będzie dla Was łatwiejszy.

Metody wytyczania fundamentów

W sytuacji, kiedy powierzamy wytyczenie fundamentów geodecie należy w pierwszej kolejności ustalić z nim zakres wykonywanych prac. Chodzi przede wszystkim o liczbę potrzebnych punktów, termin realizacji usługi oraz jej cenę. Liczbę wytyczanych punktów należy uprzednio skonsultować z kierownikiem budowy.

Najpopularniejsze sposoby wytyczania budynku to metoda kołkowa oraz ław drutowych. W chwili obecnej dają one znacznie lepsze efekty aniżeli metoda sypania wapnem czy kopanie rowków. Ustalone wytyczenia są dużo bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych (wiatr, opady deszczu). Wybór metody nie jest uzależniony od sposobu wykonywania prac ziemnych. Niezależnie czy wykop będzie zrobiony koparką czy ręcznie. Należy tylko uważać, aby podczas prac nie zmieniać położenia ław i kołków.

Cechą wspólną obu metod jest wyznaczenie punktów charakterystycznych. Są nimi osie lub narożniki zewnętrzne budynku. Liczba punktów jest uzależniona od stopnia skomplikowania kształtu fundamentów. Wedle stosowanych zasad nie powinno być ich mniej niż 4 - w narożnikach budynku. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji liczba punktów lub osi może wynosić 6-10. Liczba potrzebnych punktów jest także zależna od umiejętności kierownika budowy, który na ich podstawie musi precyzyjnie wyznaczyć położenie fundamentów.

Charakterystyka metod

Omawiając metodę ław drutowych należy zaznaczyć, że służy ona do wytyczenia krawędzi budynku lub osi fundamentów i jest najbardziej dokładna. „Ławy drutowe to specjalne linki rozpięte między deskami, które są przybite do wbitych w grunt palików” – tłumaczy Sławomir Bednarek, świadczący profesjonalne usługi geodezyjne. Deski muszą znajdować się na tym samym poziomie. Dzięki temu w każdej chwili można zweryfikować czy wykop ma odpowiednią głębokość. Za ustalenie wysokości ław odpowiada kierownik budowy. Bardzo ważne jest, aby umieścić ławy w takiej odległości od planowanych wykopów, która nie utrudni prowadzenia prac.

Tyczenie budynku metodą z kołkami jest prawie 30% tańsze od metody ław drutowych. Polega ona na wbiciu kołków w narożnikach zewnętrznych domu lub punktach przecinania się głównych osi budynku. Przy tej metodzie wysokość kołków nie ma znaczenia. Lokalizacja punktów zaznaczonych kołkami jest zapisywana w dokumentacji. Same kołki są usuwane poza planowany wykop. Przesuwając je należy jednak poruszać się po linii, która jest przedłużeniem połączenia dwóch głównych punktów. Jeśli prace są wykonywane ręcznie, to kołki można przenieść bliżej. W przypadku prac mechanicznych trzeba je przesunąć dalej.

Wytyczanie fundamentów ma kluczowe znaczenie dla dalszych etapów prac. Warto powierzyć to zadanie doświadczonemu geodecie, który zagwarantuje jego poprawność i precyzję wykonania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas