Artykuł sponsorowany Metody cięcia grubych blach stalowych

Metody cięcia grubych blach stalowych

Grube blachy z miękkiej stali mogą być poddawane różnym procesom technologicznym związanym z cięciem. Metody te mogą być zarówno zautomatyzowane, jak i ręczne, bardzo dokładne, a także te wyróżniające się mniejszą precyzją. Ich dobór zależy najczęściej od przeznaczenia surowca, a także jego struktury. Poznaj cztery metody cięcia grubych blach stalowych. Wykorzystuje się je między innymi w takich zakładach spawalniczych, jak ten prowadzony przez Krzysztofa Molendę w Krakowie.

Cięcie tlenowe blach

Pierwszym rodzajem cięcia blach jest tak zwane cięcie tlenowe. Wykonywane jest ono przy użyciu urządzenia zwanego palnikiem tlenowym, a sam proces tego typu obróbki metalu jest bardzo tani. Metoda ta pozwala na cięcie grubych blach ze stali miękkiej, zapewniając bardzo równą powierzchnię cięcia – najczęściej stosuje się cięcie tlenowe dla blach o grubości powyżej 25 milimetrów techniką manualną. Ten model cięcia blach stalowych jest oferowany między innymi przez krakowską firmę Spaw Mont, która realizuje swoje usługi spawalnicze i obróbkę metali w oparciu o wykwalifikowaną kadrę oraz nowoczesny park maszynowy.

Cięcie plazmowe

Drugi rodzaj cięcia blach stalowych miękkich to cięcie plazmowe. Zapewnia ono bardzo szybką prędkość pracy, co niestety skutkuje mniejszą precyzją obróbki krawędzi. Najczęściej wykorzystuje się ten proces technologiczny w przypadku cięcia blach o grubości od 6 do 40 milimetrów. Cięcie plazmowe pozwala na szybką realizację zleceń, ale nie jest tak precyzyjne, co inne metody spawalnicze – zakład Krzysztofa Molendy zawsze dobiera technikę tak, aby zlecenia klientów były realizowane terminowo i o najwyższych standardach jakościowych. Warto wiedzieć, że technologia plazmowa składa się ze źródła energii (prądu), chłodnicy wodnej, przewodnika palnika, regulatora gazu, przewodów połączeniowych, a także z palnika.

Cięcie laserowe

Polega na przepalaniu materiału dzięki wiązce laserowej. To dlatego jest to proces bardzo czasochłonny, ale i bardzo dokładny – krawędzie są idealnie równe. Najczęściej wykorzystuje się cięcie blach metodą laserową w przypadku blach o grubości około 30 milimetrów. Olbrzymią zaletą tego procesu jest możliwość pełnej automatyzacji – blacha ułożona na specjalistycznym stole jest cięta bezobsługowo. Nie znaczy to jednak, że nie należy go monitorować. Potrzeba do tego wykwalifikowanych spawaczy, którzy doskonale znają nowoczesną technologię – tacy zatrudnieni są w firmie Spaw Mont.

Cięcie przy pomocy strumienia wody

Ostatnią techniką cięcia blach ze stali miękkiej jest technologia wykorzystująca strumień wody. To on jest jeszcze bardziej precyzyjny niż laser, pozwalając na uzyskanie idealnej gładkości krawędzi bez różnorodnych odkształceń cieplnych. Granicą cięcia strumieniem wody jest najczęściej grubość materiału pomiędzy 150 a 200 milimetrów. Warto wiedzieć również, że cięcie przy pomocy strumienia wody dokonywane jest przez tak zwaną pompę multiplikatorową z użyciem granatowego piasku ściernego. Jeśli zależy Ci na precyzyjnej obróbce metali, zgłoś się do firmy Spaw Mont.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas