Artykuł sponsorowany Membrana dachowa – czym charakteryzuje się ten rodzaj warstwy wstępnego krycia?

Membrana dachowa – czym charakteryzuje się ten rodzaj warstwy wstępnego krycia?

Aby pokrycie dachowe domu jednorodzinnego mogło spełniać funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim użytkową, zadbać trzeba o dosłownie każdy detal. Jako że dach sam w sobie jest konstrukcją o charakterystyce wielowarstwowej, zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcić trzeba zasadniczej warstwie wstępnego krycia. Obecnie na rynku wykorzystuje się dwa rozwiązania. Mowa tutaj oczywiście o membranach oraz papach.  Co warto wiedzieć na ten temat?

Membrany dachowe – czym się charakteryzują?

Choć membrany dachowe pojawiły się na rynku dawno temu, to wstępnie nie wzbudziły wielkiego zaufania wśród klientów. Wynikało to przede wszystkim właściwości fizycznych produktu, które nie nasuwały raczej skojarzeń dotyczących tego, że mamy do czynienia z materiałem trwałym. Niemniej jednak dynamiczny rozwój technologii spowodował, iż obecnie membrany dachowe wybierane są stosunkowo często. Dlaczego? Otóż dlatego, że rozwiązanie takie niesie ze sobą wiele korzyści natury praktycznej. Warto przede wszystkim wspomnieć o tym, iż montaż membrany może zostać przeprowadzony na połaciach niedeskowanych. Z punktu widzenia klienta oznacza to, że nie musi on stawać przed koniecznością zakupu tarcicy, a w skali całej inwestycji to oszczędność rzędu kilku lub czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Nowoczesne membrany cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Czynnikiem bezpośrednio decydującym o tym, czy ma się do czynienia z membraną wysokogatunkową, czy też nie, decyduje jej gramatura. Zdecydowanie warto unikać produktów z dolnej półki. Fachowcy z branży dekarskiej są absolutnie zgodni co do tego, iż dobra membrana zaczyna się od około 160-180 g/m2. Co jeszcze warto wiedzieć?

O czym trzeba pamiętać?

Wykorzystanie membrany dachowej to w pierwszej kolejności gwarancja bardzo sprawnego montażu. Dla zaspokojenia ciekawości najbardziej wymagających klientów trzeba także wspomnieć o tym, iż membrana równie dobrze sprawdzi się na dachach deskowanych, jak i na tych, na których położona jest płyta OSB. Jej głównym zadaniem jest wyprowadzenie wytrącających się skroplin poza połać wprost do systemu rynnowego. Możliwe jest to dzięki bardzo przemyślanej konstrukcji membrany, którą dostrzec można jedynie pod mikroskopem. Wewnątrz składa się ona z milionów „odwróconych stożków”, które ukształtowane są tak, iż wilgoć może zostać wyprowadzona, ale nie ma możliwości, aby dostała się do środka.

Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku materiałów budowlanych, nie ma produktu, który charakteryzowałby się tylko i wyłącznie zaletami. Zdecydowanie największą wadą membran jest słaba odporność na promienie ultrafioletowe, które mają absolutnie niszczący wpływ na spójność i funkcjonalność struktury. W katalogach producenckich wyczytać można, iż przeciętna membrana może być wyeksponowana na działanie Słońca bez przykrycia przez nie więcej niż 3 miesiące. W przeciwnym razie kruszeje i nadaje się tylko do wyrzucenia.

Jeżeli zaś chodzi o sam montaż, to zdecydowanie warto powierzyć go specjalistom z firmy Ciesielstwo i Dekarstwo, którzy od lat uważani są za jednych z najlepszych w regionie. Ofertami na membrany powinni zainteresować się wszyscy ci, którym zależy na szybkiej i ekonomicznej budowie domu. W przeciwieństwie do papy membrany mogą być wykorzystywane jedynie na dachach skośnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas