Materiał Partnera Materiały ogniotrwałe, bezpieczne życie w bezpiecznym otoczeniu

Materiały ogniotrwałe, bezpieczne życie w bezpiecznym otoczeniu


Materiały ogniotrwałe są z reguły materiałami ceramicznymi w postaci materiałów formowanych, mas (zaprawy, betony, masy), a także włóknin (maty, płyty, sznury) wykazującymi ogniotrwałość zwykłą, czyli 1500 stopni Celsjusza i służą do budowy wyłożeń ochronnych urządzeń wysokotemperaturowych. Ogniotrwałość zwykła nie jest jednak ich maksymalną temperaturą stosowania, a temperaturą praktycznie niszczącą. Materiały tzw. ciężkie posiadają niską porowatość oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną. Materiały izolacyjne posiadają wyższą porowatość, mniejszą gęstość oraz niską przewodność cieplną. Właściwości te przy odpowiednim zastosowaniu pozwalają na zwiększenie efektywności oraz znaczne zmniejszenie zużycia energii.

Dlaczego korzystać z usług firm produkujących materiały ogniotrwałe?

Takie firmy jak Thermal Ceramics Polska Sp. z o.o. są cenione przez klientów z różnych branży przemysłu. Ich profesjonalizm wynika z doświadczenia pracowników, stosowania się do dopracowanych procedur oraz indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Klienci takich firm mogą liczyć nie tylko na najwyższej jakości produkty, ale też fachowe doradztwo. Firmy te specjalizują się w dostawie materiałów odpornych na ogień. Materiały ogniotrwałe sprzedawane przez przedsiębiorstwo wykonane są z najlepszych jakościowo surowców, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Przeznaczone są do budowy pieców i innych urządzeń termicznych. Chronią wykonaną za ich pomocą konstrukcję i utrzymują ciepło. Są wśród nich:

  • cegły ogniotrwałe,

  • beton izolacyjny,

  • beton żaroodporny,

  • maty ceramiczne,

  • maty termoizolacyjne,

  • masy ogniotrwałe,

  • cement ogniotrwały,

  • tkaniny szklane,

  • płyty termoizolacyjne.

Cegły ogniotrwałe charakteryzują się małą przewodność termiczną i niską akumulacją ciepła. Mogą być stosowane jako warstwa wyłożenia ogniotrwałego lub jako izolacja dodatkowa dla wymurówki o większej gęstości. Temperatura klasyfikacyjna od 1260°C do 1650°C. Prostki izolacyjne wytwarzane są z wysokiej czystości glin ogniotrwałych z procentowo wysoką zawartością tlenku glinu. Porowata jednolita struktura materiału jest efektem wypalenia wypełniacza organicznego podczas procesu produkcji. Lekkie prostki izolacyjne są wysoko ogniotrwałe z niska zawartością tlenku żelaza jak i alkali. Maty ceramiczne natomiast składają się z włókien glino-krzemianowych mechanicznie połączonych bez dodatkowych środków wiążących. Charakteryzują się doskonałą wytrzymałość na nagłe wahania temperatury. Odporność termiczna mat ceramicznych to, w zależności od rodzaju: 1260, 1430, 1600°C. Ogniotrwałe maty ceramiczne znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłu jako izolacja cieplna przy budowie pieców, suszarni, kominków. Stosowane są również przy izolacji kotłów, rurociągów i kabli jako klasyczny materiał izolacyjny. Maty ceramiczne są idealnym materiałem do produkcji modułów.

Opracowanie:

Podziel się