Materiał Partnera Materiały do instalacji grzewczej - jakie rury wybrać?

Materiały do instalacji grzewczej - jakie rury wybrać?

Centralne ogrzewanie wodne to najczęściej stosowany system grzewczy w przypadku domów jednorodzinnych. Istotną kwestią przy jego instalacji jest jednak odpowiedni dobór materiałów, a konkretnie – rur. Tutaj powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Rury dopasowujemy do specyfiki instalacji grzewczej. Jakie rodzaje mamy do wyboru?

Rury miedziane

Miedź jest popularnym materiałem, wykorzystywanym w instalacjach grzewczych. Także rury miedziane cieszą się dużą popularnością. Wszystko ze względu na szereg zalet, którymi się odznaczają. Są przede wszystkim trwałe i odporne na wiele czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Ponadto miedź, ze względu na niską wagę, jest łatwa w transporcie i montażu, co usprawnia cały proces instalacji. Rury miedziane powinny być jednak izolowane w celu zapobiegnięcia uciekaniu ciepła. Elementy z miedzi stosowane są zarówno w przypadku nowych, jak i remontowanych instalacji. 

Rury z tworzywa

Instalacje z tworzyw sztucznych są również dość popularnym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą długiej żywotności i trwałości materiału. Jest to stosunkowo nowa opcja, gdyż najstarsze rury z tworzywa zostały zastosowane po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Na ten moment wiadomo jednak, że sprawdzają się dobrze. Jednakże, kluczowe jest tu właściwe wykonanie tych elementów – w przeciwnym wypadku mogą pojawić się awarie. Dlatego należy korzystać z oferty sprawdzonej hurtowni materiałów budowlanych, takiej, jak Mazbud Sp. z o.o. Wówczas mamy pewność, że zastosowane rury będą produktami o wysokiej jakości. Pamiętajmy, aby w przypadku rur z tworzywa, koniecznie wybierać te, posiadające powłokę antydyfuzyjną. Jest ona wymagana w celu zapobiegania przeniknięcia tlenu do środka. 

Rury stalowe

Instalacje ze stali wyróżniają się zdecydowanie niższą ceną. Jest to najtańsza opcja wykonania systemu grzewczego. Niestety tutaj musimy się liczyć z mniejszą odpornością; rury stalowe są bardziej podatne na korozje wywołane szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zdarza się, że zarastają kamieniem, co w przypadku np. rur miedzianych nie zdarza się. Są jednak dość odporne na wysoką temperaturę i dobrze usztywnione. Najczęściej wykorzystuje się je przy połączeniach między rozdzielaczem kotłowym a kotłem. 

Opracowanie:

Mazbud Sp. z o.o.

Bochnia , Proszowska 69

Podziel się