Materiał Partnera Marzysz o drewnianym domku letniskowym? Sprawdź jak spełnić to marzenie

Marzysz o drewnianym domku letniskowym? Sprawdź jak spełnić to marzenie

Poranna kawa na werandzie z widokiem na góry lub wodę, zimowe wieczory spędzane przy kominku, cisza i spokój otaczającej natury, a to wszystko we własnym domku letniskowym. Czy może być coś lepszego? I właśnie dlatego coraz więcej osób marzy o budowie drewnianej chatki. Ale jak się okazuje, to wcale nie musi być jedynie nieosiągalne marzenie. Podpowiadamy, jak je zrealizować i na co zwrócić uwagę, planując budowę.

Jaki domek letniskowy wybrać?

Tak naprawdę to, jaki domek letniskowy wybierzemy, zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb. Jednak przede wszystkim kluczową kwestią jest jego wielkość, co zależy od rozmiaru działki, posiadanego budżetu, a także planowanego wykorzystania domku. Dużym ułatwieniem jest opcja domku o wymiarach nieprzekraczających 35 m2, który nie wymaga zezwolenia na budowę. Jeśli nie ma to być miejsce przeznaczone jedynie do wyjazdów w okresie letnim, ale również zimą, konieczne jest zadbanie o instalację grzewczą, odpowiednią izolację cieplną oraz właściwą grubość ścian i podłóg. Warto pamiętać, aby uwzględnić to jeszcze na etapie wybierania projektu. Pozostaje nam także zdecydować, czy będzie to domek szkieletowy, czy z bali.

Na co warto zwrócić uwagę?

Niezależnie tego, na jaki rodzaj domku się zdecydujemy, w każdym przypadku podstawę stanowi drewno. Właśnie dlatego kluczowy jest jego odpowiedni wybór. Duże znaczenie dla estetyki, a także dla wytrzymałości ma gatunek drewna. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na stan desek lub bali i ich ewentualne uszkodzenia. Wszelkie pęknięcia, ślady insektów, chore sęki oraz krzywizny będą sporym osłabieniem. Bardzo ważny jest również stopień wilgotności drewna, który po czasie, może powodować zmianę objętości elementów drewniany, co będzie miało wpływ na konstrukcję domku letniskowego. Ponadto przy domu z bali istotny jest rodzaj bali – mogą to być te najbardziej tradycyjne, czyli pełne, klejone, na które składają się sklejone ze sobą elementy drewniane i warstwowe, a więc wypełnione materiałem izolacyjnym.

Proces budowy drewnianego domku letniskowego

Zdecydowanie największą zaletą drewnianych domków jest szybkość ich wykonania. Dzięki temu, że nie wymagają tzw. prac mokrych, a jedynie są składane z przygotowanych elementów w postaci desek czy bali, ich konstrukcja jest gotowa nawet w kilka tygodni. I chociaż mogłoby się wydawać, że budowa domku letniskowe, szczególnie o niewielkich wymiarach, jest dość prosta, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane właściwie, solidnie i precyzyjnie najlepiej skorzystać z usług fachowców. Planując domek nad morzem doskonałym wyborem będzie zwrócenie się do firmy Kmconstruction Krystian Mróz działającej na terenie województwa pomorskiego. To ekipa specjalistów posiadających duże doświadczenie w stawianiu wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych, które zawsze wykonują szybko i sprawnie, a jeśli to konieczne służą profesjonalną poradą.

Opracowanie:

Kmconstruction Krystian Mróz

Pelplin , ks. Sychty 9a

  • tel. 502 997 681

Podziel się