Artykuł sponsorowany Mapy do celów projektowych w ofercie pracowni geodezyjnej Geometra

Mapy do celów projektowych w ofercie pracowni geodezyjnej Geometra

Pracownia geodezyjna Geometra zlokalizowana jest w Chrzczance Włościańskiej, na terenie województwa mazowieckiego. Jej właścicielem jest pan Mariusz Oleksiak. Firma świadczy szeroki zakres usług geodezyjnych, w tym również zajmuje się tworzeniem map do celów projektowych. Do czego służy taka mapa i ile trwa jej przygotowanie?

Jaka jest nowa definicja mapy do celów projektowych?

31 lipca 2020 roku w życie weszły nowe przepisy z zakresu prawa geodezyjnego i kartograficznego. Mają one na celu uproszczenie formalności, których muszą dopełnić osoby zdecydowane na budowę domu jednorodzinnego lub innego obiektu. Zmiana przepisów zaowocowała korektą definicji mapy do celów projektowych. Według najnowszych regulacji mapa do celów projektowych to

opracowanie kartograficzne, wykonane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierające elementy stanowiące treść mapy zasadniczej lub mapy, o której mowa w art. 4 ust. 2, a także informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej oraz, z uwzględnieniem art. 12c ust. 1 pkt 1, klauzulę urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3, stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów, o których mowa w art. 12a ust. 1, w oparciu o które mapa do celów projektowych została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.

Choć korekta ta nie zmienia wiele dla inwestora, to ujednolica podejście podmiotów administracji architektoniczno-budowlanej w kwestii opracowań kartograficznych potrzebnych do uzyskania zgody na budowę, a to usprawnia cały proces zdobycia zezwolenia.

Skąd wziąć mapę do celów projektowych?

Jak już wspomniano, mapa do celów projektowych jest dokumentem, bez którego inwestor nie otrzyma zgody na rozpoczęcie budowy. Tworzeniem tego typu opracowań zajmują się geodeci posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe. Wykonanie mapy do celów projektowych można powierzyć pracowni geodezyjnej Geometra. Pracujący tam specjaliści mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w realizacji tego rodzaju usług. Cechuje ich staranność, dokładność i konkurencyjność cenowa.

Geodeci z pracowni geodezyjnej Geometra dokładają wszelkich starań, by wykonana przez nich mapa do celów projektowych była jak najbardziej czytelna i przejrzysta. Ekspert może przygotować dowolną ilość opracowań, zgodnie z potrzebą inwestora. Proces tworzenia mapy do celów projektowych może zająć od 3 tygodni do 3 miesięcy w zależności od charakterystyki analizowanego obszaru i dostępności urzędników w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Aby skrócić czas oczekiwania na sporządzenie dokumentacji, warto skorzystać z usług lokalnych pracowni geodezyjnych.

Jak długo ważna jest mapa do celów projektowych?

Ważność mapy do celów projektowych to dość problematyczna kwestia. Zgodnie z prawem, mapa do celów projektowych zachowuje swoją ważność tak długo, dopóki odzwierciedla teraźniejszy stan rzeczy na zbadanym terenie. Można więc powiedzieć, że opracowanie nie wymaga aktualizacji, dopóki na danym obszarze nie zajdą istotne zmiany. Jak informuje specjalista z firmy Geometra – jeśli organ wydający pozwolenie na budowę będzie miał wątpliwości co do aktualności dostarczonego opracowania kartograficznego, może poprosić o jego aktualizację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas