Materiał Partnera Malowanie ścian - jak wykonać zadanie poprawnie?

Malowanie ścian - jak wykonać zadanie poprawnie?

Ściany i ich malowanie są najczęstszą formą odnowienia pomieszczeń. Zadanie to daje bardzo dobry efekt odświeżenia, stosunkowo łatwo się wykonuje. Z drugiej strony jest jednak nieco pracochłonne, mimo przeciwnych pozorów. Dodatkowo przyczyną częstego wykonywania takiego odświeżenia jest częste brudzenie się ścian. Na co zwrócić uwagę przy zlecaniu tego typu prac wykończeniowych?

Jednym z rodzajów wykończenia ścian, pozwalających stworzyć trwałe, estetyczne wnętrza, jest malowanie ścian. Możemy podzielić je na kilka podstawowych etapów, od których zależy efekt prac:

 • Przygotowanie pomieszczenia,
 • Przygotowanie ścian,
 • Proces malowania,
 • Oddanie pomieszczenia do użytku.

Malując pokój, zabezpiecz przed zabrudzeniem resztę mieszkania

Stwierdzenie, że do pomalowania pokoju należy przygotować całe mieszkanie wydaje się absurdalne, jednak po zastanowieniu okaże się, że tak nie jest. Wszak z remontowanego pokoju trzeba wynieść niemal wszystkie rzeczy, a mieszkając w bloku, nie mamy do dyspozycji setek metrów kwadratowych na te cele.

Aby remont mieszkania i malowanie ścian przebiegło łatwo, szybko i przyjemnie należy wynieść wszystkie rzeczy drobne z pomieszczenia oraz zabezpieczyć fronty mebli, oraz wszelkie przedmioty, których nie mamy możliwości przenieść do innego pokoju. Pomocne w remontach, oszczędzające czas i zdrowie, może być wynajęcie specjalistycznej firmy remontowo-budowlanej, takiej jak firma All-Profi, która nie pominie żadnego elementu przygotowań, nie narażając nas na pracochłonne sprzątanie poremontowe.

Nim nałożysz właściwą farbę przyjrzyj się malowanym ścianom

Ścian nie możemy pomalować bezpośrednio w takim stanie, w jaki one są. Po pierwsze musimy poddać je oględzinom i dopilnować, aby:

 • Wszelkie odpryski i nierówności zagipsować i wygładzić
 • Jeżeli zmieniamy miejsca montażu półek i bibelotów, należy usunąć kołki, a otwory zagipsować i wygładzić
 • Jeżeli ściany były z gładziami gipsowymi, barki ich muszą być usunięte lub całe gładzie wymienione. Szczególnie w przypadku wystąpienia wilgoci i pleśni
 • Jeżeli ściany są tynkowe, należy je umyć wodą z szarym mydłem. Po wysuszeniu bądź dotarciu gładzi, przedmuchujemy ściany z pyłu odkurzaczem lub szmatą. Po opadnięciu pyłu możemy przystąpić do malowania
 • Przed nałożeniem farby, osłaniamy podłogę, demontujemy gniazdka, kontakty, oklejamy okna folią
 • Jeżeli malujemy pokój na więcej niż jeden kolor, musimy starannie wykonać oklejenie odcinające kolory taśmą malarską
 • Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu futryn drzwi, okien i grzejników.

Efekt malowania zależy od przygotowań powierzchni malowanych

Efekt malowania w dużej mierze będzie zależał od czynności prac przygotowujących ściany do malowania. Malowanie wykonuje się najczęściej wałkiem lub z pomocą pędzla. Wymagana jest dokładność i brak przerw w pracy. Nie można pominąć żadnego fragmentu, co łatwo zrobić przy malowaniu na ten sam kolor. Malowanie powinno odbywać się minimum w dwóch warstwach. Pierwsza powinna całkowicie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. W lecie lub pomieszczeniu ogrzewanym, przed nałożeniem kolejnych warstw konieczna jest przynajmniej doba przerwy. Po zakończeniu malowania usuwamy nałożone osłony i zabezpieczenia, czyścimy podłogi i rozmieszczamy meble i akcesoria ozdobne.

Opracowanie:

All Profi Łukasz Sokołowski

Hrubieszów , Kolejowa 1D

Podziel się