Artykuł sponsorowany Malowanie proszkowe i malowanie na mokro

Malowanie proszkowe i malowanie na mokro

Aby zapobiegać powstawaniu korozji na powierzchniach przewodzących, np. metalowych, warto zastosować technikę malowania proszkowego. Jakie są jej zalety i czym różni się ona od malowania na mokro? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie (lakiernictwo) proszkowe jest technologią przygotowywania powłoki lakierniczej o efektownym wyglądzie. Po zabiegu jest ona odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, działanie środowiska oraz wysoką temperaturę. Sam proces polega na nanoszeniu farby – w postaci proszku – na metalową powierzchnię i utwardzeniu jej w wysokiej temperaturze. Można go używać m.in. do malowania rynien, grzejników, części karoserii samochodowej, urządzeń AGD, mebli ogrodowych, artykułów sportowych oraz rehabilitacyjnych.

Technika malowania proszkowego

Przed malowaniem proszkowym należy odpowiednio przygotować wszystkie elementy, które będą poddane temu procesowi – nie mogą one bowiem zawierać zabrudzeń po oleju lub smarze. Farba w formie proszku o granulacji 10-100 µm nakładana jest na powłokę techniką natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Nakłada się ją przy użyciu pistoletu rozpylającego. Łatwo i równomiernie przylega do powierzchni malowanego przedmiotu, posiada ona własności dielektryczne i chętnie się elektryzuje. Po procesie malowania poszczególne elementy należy nagrzać w piecu, co powoduje stopnienie i polimeryzację farby proszkowej.

Proces malowania na mokro

Malowanie na mokro również chroni przed korozją i zapewnia właściwy wygląd malowanych powierzchni, którymi najczęściej są: okna, futryny, profile, blachy, rynny, a także karoseria samochodowa. Przygotowanie tych elementów polega na ich odtłuszczeniu, aby zapewnić dobre przyleganie farby. Sam proces jest podobny do malowania proszkowego – farba jest pompowana do pistoletu, gdzie następuje ładowanie elektrostatyczne, a całość nakładana za pomocą technologii natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego. Po tym zabiegu istotne jest wyschnięcie, które może być wspomagane ciepłym powietrzem.

Słowo od eksperta

Odpowiedź na postawione w tytule artykułu pytanie zależy od kilku czynników. Długą i trwałą funkcję ochronno-estetyczną zapewni malowanie proszkowe, które dodatkowo jest tańsze niż malowanie na mokro wyjaśnia ekspert z firmy Technikor s.c., która świadczy profesjonalne usługi malowania proszkowego, chromowania aluminium i piaskowania konstrukcji stalowych. Nie zapominajmy, że technika malowania proszkowego cały czas ewoluuje. Dziś farby dostępne są w praktycznie wszystkich możliwych kolorach. Ponadto, są one bezpieczne dla ludzi i środowiska – nie wymagają dodatkowych rozpuszczalników i posiadają atesty, które zezwalają na kontakt z żywnością.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas