Artykuł sponsorowany Lakiernictwo proszkowe – główne zalety oraz przebieg

Lakiernictwo proszkowe – główne zalety oraz przebieg

W temacie lakiernictwa proszkowego trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że tego rodzaju rozwiązanie stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w celach malowania metalu. To jednak zdecydowanie nie wszystko, co warto wiedzieć na temat lakiernictwa proszkowego. Z tego względu, po więcej informacji związanych z poszczególnymi kwestiami w tym temacie zapraszamy poniżej.

Podstawowe informacje

Na początek tego tekstu dobrze będzie od razu wspomnieć o kilku głównych zaletach, jakie wynikają z korzystania z lakiernictwa proszkowego. Jest to bowiem metoda, która w przypadku malowania metalu oferuje bardzo wysoki poziom trwałości w połączeniu ze stuprocentową przyczepnością samej powłoki. Co więcej, decydując się na skorzystanie z tej metody lakiernictwa, możemy nierzadko liczyć na bardzo przyjemny dla oka efekt końcowy. Przy tym, zaznaczyć trzeba jednak, że osiągnięcie powyżej opisanych efektów jest możliwe tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z prawidłowym przeprowadzeniem procesu samego lakierowania. Niezbędna jest więc tutaj oczywiście fachowa wiedza, bez której to niemożliwe byłoby wykorzystanie potencjału tej metody lakiernictwa w jak największym możliwym stopniu.

Z innych informacji, poruszając temat lakiernictwa proszkowego zdecydowanie warto będzie napomknąć także o tym, że odpowiednia firma zajmująca się świadczeniem tego typu usług będzie oferowała dodatkowo także możliwość w postaci malowania konstrukcji na przeróżne kolory. Dotyczyć będzie to chociażby konstrukcji stalowych, ocynkowanych czy też aluminiowych. Co więcej, mając do czynienia z fachowcami będziemy prawdopodobnie mieli także możliwość skorzystania z opcji w postaci dopasowania materiałów pod kątem zróżnicowanego stopnia połysku czy też różnych faktur. W temacie lakiernictwa proszkowego warto będzie zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów, ale zanim to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że informacje na ten temat uzyskaliśmy od ekspertów z firmy Salibol.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii, dobrze będzie nieco przyjrzeć się także temu, na czym polega proces lakierowania proszkowego. Metoda ta odznacza się bowiem dość unikatowym przebiegiem. Lakierowanie proszkowe odbywa się zatem na sucho, co wynika oczywiście bezpośrednio z faktu, że proces ten nie wymaga wykorzystywania wody. Co warto tutaj zaznaczyć to fakt, że farba wykorzystywana w trakcie tego procesu do pokrycia metalowych elementów czy też konstrukcji musi także odznaczać się odpowiednimi fizykochemicznymi właściwościami. Bez tego, niemożliwe byłoby w zdecydowanej większości przypadków zachowanie pozytywnych efektów, o których wspominaliśmy na początku tego wpisu. Warto będzie przyjrzeć się także temu tematowi pod kątem podziału na poszczególne etapy lakierowania.

Tak więc, lakierowanie proszkowe podzielone jest najczęściej na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie danego elementu do lakierowania, co oczywiście musi przebiec w sposób uwzględniający usunięcie wszelkich niechcianych zanieczyszczeń. Samo czyszczenie może odbywać się zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Odpowiednie podejście do tego etapu może mieć dodatkowo wpływ na końcową przyczepność lakieru do danego elementu. Przygotowanie do lakierowania nierzadko uwzględnia także dodatkowe zabezpieczenie mające w głównej mierze na celu chronić element przed szkodliwym działaniem korozji.

To nie wszystko

Co więcej, czasami wymagane jest także zabezpieczenie przed powstawaniem odprysków na gotowej powierzchni produktu. Jeśli natomiast chodzi o kolejny etap w lakiernictwie proszkowym, tutaj będziemy mieli do czynienia oczywiście z nałożeniem samego lakieru. Najczęściej odbywa się to w sposób uwzględniający wykorzystanie natrysku elektrokinetycznego lub elektrostatycznego. Po skutecznym przeprowadzeniu czynności wchodzących w zakres tego etapu przyjdzie czas na utwardzenie lakieru. Oznacza to umieszczenie lakierowanego elementu w piecu lakierniczym, w którym to powłoka ulega kolejno stopieniu oraz utwardzeniu.

Opracowanie:

Salibol Łukasz Salamon

Skąpe 26 lok. 2

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas