Materiał Partnera Łączniki i gniazdka elektryczne – rodzaje: natynkowe, podtynkowe, modułowe, hermetyczne

Łączniki i gniazdka elektryczne – rodzaje: natynkowe, podtynkowe, modułowe, hermetyczne

Łączniki światła oraz gniazdka elektryczne to jedyne widoczne na zewnątrz elementy instalacji elektrycznej. Aby estetycznie się prezentowały i były funkcjonalne, konieczny jest ich właściwy wybór. Kupując łączniki i gniazda elektryczne, należy zwracać więc uwagę nie tylko na ich wygląd zewnętrzny i estetykę, ale także na funkcjonalność. Jakie rodzaje łączników i gniazdek elektrycznych wyróżniamy?

Łączniki i gniazdka elektryczne natynkowe i podtynkowe

Łączniki i gniazdka elektryczne natynkowe to podstawowy rodzaj osprzętu elektrycznego. Jak sama ich nazwa wskazuje, umieszczane są one na tynku, a ich obudowa wystaje ponad powierzchnię ściany. Tego typu osprzęt elektryczny zazwyczaj montowany jest w pobliżu urządzeń elektrycznych, np. telewizora, pralki lub lodówki. Łączniki i gniazdka elektryczne natynkowe są bardzo proste w montażu oraz występują zarówno w wersji zwykłej, jak i hermetycznej z klapką. Mogą występować także w modułach podwójnych lub potrójnych, dzięki czemu mogą być wykorzystane także do montażu w miejscach, gdzie mamy do podłączenia więcej niż jedno urządzenie. Gniazdka elektryczne natynkowe najczęściej montowane są w miejscach zakrytych przez meble. Z kolei gniazdka elektryczne i łączniki podtynkowe umieszczane są w miejscach odkrytych. Różnią się one przede wszystkim umieszczeniem części obudowy wewnątrz ściany. Dzięki temu na zewnątrz wystaje jedynie sama ramka gniazdka lub łącznika. Bogatą ofertę gniazdek i łączników oferują specjalizujące się w tym firmy, np. hurtownia elektryczna Artelektro.

Łączniki i gniazdka elektryczne modułowe i hermetyczne

W niektórych miejscach naszego domu i mieszkania łączniki oraz gniazdka elektryczne muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Do takich pomieszczeń należą m.in. kuchnia oraz łazienka, gdzie podłączone są urządzenia pobierające wodę oraz panuje podwyższona wilgotność. Właśnie z myślą o użytkowaniu w tych miejscach powstały łączniki i gniazdka elektryczne hermetyczne. Łączniki i gniazdka tego typu najczęściej posiadają klapkę, która ochrania wnętrze osprzętu przed zachlapaniem czy zalaniem. Dzięki swojej konstrukcji zabezpieczają także przed wnikaniem do ich wnętrza wilgoci, kurzu oraz wylanych cieczy, co podnosi bezpieczeństwo ich użytkowania szczególnie w łazience.

Tego typu łączniki i gniazdka muszą być obowiązkowo montowane w pobliżu prysznica, wanny, gdzie istnieje duże ryzyko ich styczności z wodą. Wszystkie łączniki i gniazdka elektryczne mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w modułach. Rozwiązania modułowe przydają się wszędzie tam, gdzie mamy do podłączenia kilka różnych urządzeń, ułatwiają montaż osprzętu elektrycznego oraz są bardziej atrakcyjne wizualnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas