Materiał Partnera Kuchenki turystyczne - jaką wybrać na biwak, a jaką na górską wyprawę?

Kuchenki turystyczne - jaką wybrać na biwak, a jaką na górską wyprawę?

Wyjeżdżając na wycieczkę pod namiot lub na wyprawę camperem, musimy uwzględnić, że nie wszystkie pola biwakowe mają swoje kuchnie. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi kuchenka turystyczna. Tylko którą wybrać z mnogości dostępnych na rynku?

Kuchenka turystyczna na gaz

Kuchenki gazowe to najbardziej popularne modele. Są bardzo lekkie i zajmują mało miejsca. Płomień jest czysty i nie niszczy naczyń. Kartusze, czyli butle z paliwem do kuchenek turystycznych, są napełniane i sprzedawane niemal na całym świecie. Genialnie sprawdzą się na biwakach lub gdy przemieszczamy się z miejsca na miejsce - szczególnie, że zajmują naprawdę niewiele przestrzeni w plecaku.

Kartusz możemy kupić lub napełnić u dystrybutorów gazu, takich jak Pro Dostawa gazu w butlach bez obaw o ich jakość.

Kuchenki gazowe nie sprawdzą się na każdej wyprawie. Nie możemy ich wnosić na pokład samolotu. Są niewydolne na dużych wysokościach i nieodporne na spadki ciśnienia atmosferycznego i niskie temperatury. Będą idealna na biwak z rodziną.

Kuchenka turystyczna na paliwo stałe

Kuchenki na paliwo stałe są lekkie i małe - to chyba jedyna zaleta. Dają mało kaloryczny płomień. Są niewydajne i nie radzą sobie z niskimi temperaturami.

Dlaczego paliwo stałe? Bo jest ono sprzedawane na przykład w tabletkach. Jest to jednak rzecz trudno dostępna.

Kuchenka turystyczna na paliwo płynne

Kuchenki na paliwo płynne zasilane są naftą, ropą, a przede wszystkim benzyną. Będą idealne dla osób lubiących wyprawy w niepopularne kierunki turystyczne - napęd taki jest dostępny w zasadzie wszędzie. Paliwo to doskonale radzi sobie w niskich temperaturach i na dużych wysokościach.

Sprzęt jest tańszy, niż kuchenka gazowa. Nie jest jednak idealny. Jego minusem jest wielkość i waga. Kuchenkę na paliwo płynne trzeba dźwigać, co przy dużych wysokościach może stanowić ogromny dyskomfort.  Dodatkowo paliwo nieprzyjemnie pachnie, gdy się pali, a kuchenka musi się ogrzać, zanim będziemy w stanie coś przyrządzić.

Kuchenka turystyczna na spirytus

Rozwiązaniem idealnym wydaje się kuchenka spirytusowa. Jest lekka, mała, a zanieczyszczony alkohol czy spirytus znajdziemy w (prawie) każdym miejscu na świecie. Posiada jednak minusy - nie nada się na zimowe wycieczki. Problematyczne będzie też gotowanie na niej długo na wolnym ogniu, co bardzo zawęża nam nasze wyjazdowe menu.

Kuchenka turystyczna wielopaliwowa

Najdroższym, ale też najlepszym wyborem dla osoby, która podróżuje intensywnie, w przeróżnych kierunkach świata, będzie kuchenka wielopaliwowa. Działa ona na wszystkie wymienione wyżej paliwa - wystarczy wymieniać i czyścić jej dysze. Będzie to świetna inwestycja, jeśli wyjazdy w różnorodne miejsca stanowią dużą część naszego życia.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka elektryczna sprawdzi się jedynie w sytuacjach, w których mamy dostęp do przyłącza energii elektrycznej. W takich miejscach są zazwyczaj dostępne kuchnie polowe, więc jest to raczej po prostu ciekawy gadżet.

Opracowanie:

Pro Dostawa gazu w butlach

Zatory , Słoneczna 10

  • tel. 509 420 831

Podziel się