Artykuł sponsorowany Kto może wykonywać prace ziemne minikoparką?

Kto może wykonywać prace ziemne minikoparką?

Minikoparki to popularne pojazdy, które są cenione za uniwersalność. Doskonale sprawdzają się w pracach budowlanych na małych powierzchniach. Nie niszczą podłoża, gdyż są znacznie lżejsze od tradycyjnych koparek. Obsługa minikoparki nie jest szczególnie skomplikowana, jednak wymaga odpowiednich uprawnień. Również do jej przewiezienia do miejsca docelowego konieczne są specjalne kwalifikacje. Dowiedz się więcej na ich temat.

Kwalifikacje operatora minikoparki

Obsługa minikoparki wymaga zdobycia stosownych uprawnień klasy III w zakresie maszyn do robót ziemnych. Wymaga to ukończenia szkolenia i uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu. Sprawdzian taki przeprowadzany jest przez komisję powoływaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Pozytywnie zdany egzamin skutkuje uzyskaniem przez kandydata świadectwa i wpisania go do książki operatora.

Odpowiednie uprawnienia może zdobyć osoba, która ma ukończone 18 lat oraz co najmniej podstawowe wykształcenie. Musi również pozytywnie przejść badanie lekarskie oraz psychologiczne, podczas którego stwierdzony zostanie brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora.

Konieczność zdobycia tych uprawnień sprawia, że na ogół operatorem minikoparki jest pracownik firmy specjalizującej się w pracach ziemnych.

Przewożenie minikoparki a uprawnienia

Jak wskazują specjaliści firmy brukarskiej Jagra, operator minikoparki z zasady nie musi mieć prawa jazdy. Może mu się jednak ono przydać, gdyż ciężki sprzęt tego typu często trzeba przemieścić drogami publicznymi. Pojazdy te są wykorzystywane na różnych budowach, w wielu miejscach kraju. Na dłuższych trasach konieczne jest przewiezienie minikoparki innych środkiem transportu.

Pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów, transport minikoparki wymaga znajomości przepisów oraz umiejętności i uprawnień. Sposób przewożenia takich sprzętów został określony przepisami Kodeksu drogowego. Zwykle konieczne jest użycie przyczepy, a więc również spełnienie wymogu granicznej, dopuszczalnej masy całkowitej obciążenia pojazdu.

Transport ten wymaga od kierowcy prawa jazdy B+E (lub w szczególnym przypadku B96). Jeżeli minikoparka przekroczy dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą 3 500 kg, kierowca będzie musiał legitymować się dodatkowymi dokumentami, które są niezbędne podczas ewentualnej kontroli policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. W takim przypadku konieczne są przede wszystkim: świadectwo homologacji haka WE bądź deklaracja WE, a także zaświadczenie na przewozy na użytek własny i dokument potwierdzający prawo własności do maszyny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas