Materiał Partnera Kryteria wyboru pracowni architektonicznej

Kryteria wyboru pracowni architektonicznej

Budowa domu jest z pewnością nie lada wyzwaniem. A kluczowa w tej całej układance wydaje się być pracownia architektoniczna, która będzie odpowiedzialna za wykonanie projektu naszego nowego lokum. Decyzja o wyborze wykonawcy projektu jest trudnym zadaniem. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, który podpowie Wam jakie kryteria powinniście zastosować podczas wyboru.

Wiedza i doświadczenie

Podstawową zaletą fachowca w każdej branży powinna być wiedza oraz doświadczenie. Rozpoczynając współpracę z pracownią architektoniczną warto zwrócić szczególną uwagę na jej kompetencje oraz dotychczasowe realizacje. Projektowanie domu wymaga kreatywności, ale z drugiej strony równie ważna jest fundamentalna wiedza techniczna. Przecież nasz nowy dom ma być nie tylko piękny, ale także trwały i funkcjonalny. Wybierając pracownię architektoniczną należy zatem sprawdzić kwalifikacje jej pracowników.

A jak ocenić kreatywność? Prostym sposobem jest sprawdzenie czy pracownia proponuje nam jedynie bazę gotowych szablonów domów, czy może jest także otwarta na stworzenie projektu od podstaw. Zdolność odpowiadania na zapotrzebowanie Klienta i proponowanie mu optymalnych rozwiązań jest dużym atutem pracowni architektonicznej.

Wybierając biuro projektowe należy także sprawdzić w jakiej formie otrzymamy dokumentację dotyczącą projektu. Kompletna dokumentacja techniczna pozwoli nam zweryfikować najdrobniejsze szczegóły projektu, w tym chociażby przewidziane materiały budowlane. Profesjonalna pracownia architektoniczna z pewnością zaproponuje nam również przygotowanie wizualizacji 3D, która zobrazuje efekt końcowy projektu.

Kompleksowa obsługa

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pracowni, która zaproponuje wszechstronną pomoc w zakresie przygotowania i realizacji projektu. Wybierając pracownię architektoniczną warto zwrócić uwagę na oferowane przez nią usługi dodatkowe. Wśród nich możemy wymienić:

  • stworzenie kosztorysu budowlanego,

  • pomoc w załatwieniu spraw urzędowych związanych z realizacją projektu,

  • nadzór budowlany i architektoniczny.

Terminowość

Terminowość w procesie budowy domu jest kwestią fundamentalną. Również na etapie jego projektowania. Umiejętność wyceny oraz oszacowania czasu potrzebnego na wykonanie projektu nie jest zadaniem prostym. Niemniej jednak dobra pracownia architektoniczna powinna być w stanie założyć i dopilnować takich ram czasowych.

Elastyczność w granicach rozsądku

Umiejętność spełniania oczekiwań Klienta przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego rozsądku to nie lada wyzwanie. Nie sztuką jest obiecywać złote góry, aby później wycofywać się ze złożonych obietnic. Prawdziwym wyzwaniem jest wsłuchanie się w potrzeby Klienta i zaproponowanie rozwiązań, które spełnią jego oczekiwania, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na funkcjonalność projektu. Dużą umiejętnością jest asertywność i zdolność do uświadomienia Klientowi dobrych i złych stron danego pomysłu.

Szukając doświadczonej i kreatywnej pracowni warto skorzystać z usług Pracowni Architektonicznej A.01 Joanny Warchlewskiej. Ciekawe i nietuzinkowe aranżacje wnętrz są najlepszym potwierdzeniem kompetencji oraz kreatywności specjalistów pracowni architektonicznej.

Opracowanie:

Podziel się