Kruszywo do zrobienia betonu - czym powinno się charakteryzować?
Budowa i remontMieszanka betonowa składa się nie tylko z odpowiedniego cementu i wody. Kluczowym składnikiem betonu jest również kruszywo, które powinno spełniać konkretne wymagania. Warto mieć świadomość, iż nie każdy rodzaj piasku czy żwiru nadaje mieszance stosownych właściwości. Przekonaj się czym powinno charakteryzować się dobre kruszywo do betonu.
Dlaczego kruszywo jest tak istotne?
Kruszywo odgrywa istotną rolę w kontekście ostatecznych właściwości betonu z uwagi na to, iż stanowi około trzy czwarte jego objętości. Poszukując kruszywa przeznaczonego do wyrabiania betonu powinno się więc zwrócić uwagę na to, by było trwałe i twarde. Ważnym jest również niska nasiąkliwość oraz odporność na niskie temperatury. Z reguły do wyrabiania betonu używa się kruszywa naturalnego, który powstaje poprzez rozdrobnienie i obróbkę materiału skalnego. Pozyskuje się go bezpośrednio z wód gruntowych bądź rzek, nazywanych żwirowiskami. Istnieje kilka rodzajów kruszywa, a zastosowanie konkretnego wariantu ma znaczenie w kontekście ostatecznych właściwości betonu.
Jak dobrać kruszywo do betonu?
W zależności od rodzaju dobranych składników beton będzie się różnił konsystencją, wytrzymałością, trwałością, a więc ostatecznym wykorzystaniem. Jak podaje przedstawiciel Kopalni Surowców Mineralnych Betonmax, kruszywo jako podstawowy element betonu powinno zostać dobrane biorąc pod uwagę następujące aspekty:
- rodzaj realizowanych prac budowlanych,
- przeznaczenie betonu,
- warunki środowiskowe w miejscu zastosowania betonu.
Warto też wiedzieć, iż norma betonowa PN-EN 206 obliguje do zastosowania kruszywa frakcjonowanego. Ten rodzaj stanowi mieszankę kruszywa drobnego z grubym bądź też naturalnego frakcji 0/8. Z uwagi na popularność rozwiązań recyklingowych poleca się również wykorzystywanie kruszyw z odzysku przy uwzględnieniu konkretnych zaleceń.
Normy kruszyw do produkcji betonu
W zależności od rodzaju kruszywa, może ono pełnić konkretne funkcje w budownictwie. Podczas wyboru materiału do wyrobienia betonu koniecznym jest wybranie konkretnego wariantu. Ma to szczególne znaczenie, gdyż to między innymi kruszywo wpływa na ostateczne parametry betonu. Jak prezentują się normy dotyczące kruszyw budowlanych? Oznaczenie PN-EN 13055 bądź PN-EN 12620 stanowi informację, iż kruszywo jest przeznaczone do rozrabiania betonu, zaprawy lub zaczynu. Nie poleca stosować kruszyw innego rodzaju do mieszanek betonowych, gdyż mogą wpłynąć negatywnie na jakość gotowego materiału.
Który rodzaj kruszywa zastosować?
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest trudno. Warto bowiem zaznaczyć, iż w budownictwie stosuje się różne odmiany betonu. Kruszywo powinno więc zostać dopasowane do konkretnego rodzaju betonu. Jak więc dobrać kruszywo?
- Beton zwykły - w tym przypadku stosuje się takie odmiany jak żwir, bazalt czy granit.
- Beton ciężki - tego typu mieszanki najlepiej tworzyć z barytu, magnetytu lub limonitu.
- Beton lekki - tu najlepiej sprawdza się keramzyt i żużel wielkopiecowy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kruszywa są grupą materiałów budowlanych o szerokim zastosowaniu. Mogą być użyte zarówno do budowy domów czy dróg, jak również do aranżacji ogrodu. Stanowią niemal 70% objętości mieszanki betonowej, którą wykorzystuje się w wielu aspektach budownictwa. Do najczęściej stosowanych kruszyw należą te pochodzenia naturalnego np. wapień, piasek czy granit. Kupując kruszywo warto zwracać uwagę na jego jakość, ponieważ to ona decyduje o trwałości materiału końcowego. Warto więc dokonywać zakupu kruszyw budowlanych w zaufanych żwirowniach i kopalniach surowców mineralnych.