Materiał Partnera Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie

Kruszywa budowlane- rodzaje i zastosowanie

Na każdej budowie istotnym elementem prowadzonych prac jest wykorzystanie kruszywa. To materiał uzyskiwany w naturalny sposób w wyniku erozji skał, ich mechanicznego rozdrabniania, lub sztucznie na przykład poprzez obróbkę termiczną. Ma różną grubość i parametry, dlatego stosuje się go w wielu różnych pracach budowlanych i remontowych.

Dziś rynek materiałów budowlanych oferuje wiele rodzajów kruszyw. Znajomość ich właściwości oraz parametrów powoli dobrać odpowiedni materiał do planowanych prac. Najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników takich firm jak Bet-Bud, dzięki czemu uzyskamy wskazówki, jakie kruszywo będzie nam potrzebne do utwardzenia ziemi, przygotowania określonej ilości betonu lub tynku dekoracyjnego. Specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się dostawą tego typu materiałów mają w swojej ofercie kilka ich rodzajów, więc od razu kupimy to, czego potrzebujemy.

Jak wybrać odpowiednie kruszywo?

Najbardziej popularne jest kruszywo naturalne, które możemy pozyskać poprzez rozdrobnienie skały (piasek, żwir), lub jej połamanie (tłuczeń, grys). Dzięki temu uzyskujemy podobne produkty, które mają różne właściwości. Można także wykorzystać kruszywo pozyskane drogą recyclingu, czyli użyć gruzu ceglanego lub betonowego. Każdy z tych produktów nadaje się do innych prac. Jednym z podstawowych parametrów, na który powinno się zwracać uwagę, decydując się na kupno jednego z nich, jest rozmiar kruszywa. Określa się go metodą nazywaną analizą sitową, czyli za pomocą sita, przez którego oczka może się przedostać piasek (ziarna drobne) lub żwir (ziarna grube). Drobne materiały to zazwyczaj kruszywo, którego ziarna i drobinki przechodzą przez otwory o maksymalnej średnicy 4 mm, grube od 4 do 63 mm, a bardzo grube 63- 250 mm. Można jednak wyróżnić też kruszywo wykorzystywane do wypełniania (0,063 mm) i mieszane np. pochodzące z rzeki. Rozmiar wpływa na ciężar materiału, a jego skład chemiczny na właściwości. Możemy zakupić kruszywo o dużej wytrzymałości na wysokie i niskie temperatury i o małej nasiąkliwości, odporne na działanie dużej siły, ściskanie i ścieranie. W zależności od cech znajdują zastosowanie w różnych pracach.

Zastosowanie kruszyw budowlanych

Polskie normy dzielą kruszywa pochodzenia mineralnego na trzy podstawowe grupy. W pierwszej znajdziemy piasek, w drugiej żwir oraz grys, natomiast w trzeciej wskazuje się mieszankę kruszywa naturalnego. Z kolei kruszywa budowlane dzielone są między innymi na: kruszywa wykorzystywane w zaprawach, do betonu, do utwardzania powierzchni przeznaczonych do ruchu, do wykorzystania w robotach hydrotechnicznych, na podsypkę kolejową. Popularne jest też kruszywo ozdobne, jak na przykład grys, kamień dekoracyjny, które są ciekawym sposobem na uzupełnienie aranżacji ogrodów i placów. Piasek to ważny element zapraw budowlanych: gipsowych i gipsowo-wapiennych, gładzi, zaprawy murarskiej i tynków maszynowych. Kruszywo takie jak żwir to także niezbędny element mieszanek betonowych, podbudowa dróg i nawierzchni. Żwir i pospółkę, jako trwałe i odprowadzające wodę materiały stosuje się też często do budowy podjazdów.

Opracowanie:

Bet-Bud Betoniarnia

Sokołów Podlaski , Repkowska 51d

Podziel się