Materiał Partnera Koszty budowy domu pod klucz - od czego są zależne?

Koszty budowy domu pod klucz - od czego są zależne?

Budowa domów jednorodzinnych wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów inwestycyjnych. Kwota konieczna do zrealizowania wszelkich prac budowlanych stanowi poważny wydatek, który jest konieczny do dokładnego zaplanowania. Ten poradnik podejmuje kwestię realnych kosztów budowy domu pod klucz realizowanego przez firmę budowlaną.

Przykładowe założenia projektowe

Aby oszacować koszt realizacji domu pod klucz koniecznym jest oparcie się o tradycyjny projekt budowlany. Należy również uwzględnić fakt, iż inwestor wcześniej wykupił działkę i dopełnił wszelkich formalności prawnych. Najczęściej przedmiotem projektu jest dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 110 m2 na dole i 90m2 na piętrze. Prosta bryła z dwuspadowym dachem z blachodachówki stanowi również dość popularne rozwiązanie w kontekście budowy domów jednorodzinnych. Do realizacji obiektów budowlanych tego typu stosuje się również materiały i robociznę z przeciętnego przedziału cenowego. Kosztorys podany w tym poradniku dotyczy zarówno stanów surowych zamkniętych jak i domu pod klucz.

Stany surowe otwarte i zamknięte

Stawianie domów rozpoczyna się od wykonania fundamentów, które w większości przypadków realizowane są metodą ław tworzonych na obrysie budynku. Jest to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę specyfikę polskich gleb. Koszt stworzenia fundamentów to około 28 500 tys. złotych. Znając koszt bazowych elementów domu koniecznym jest określenie kosztów realizacji ścian. Przy założeniu, że ich całkowita powierzchnia wyniesie 290m2 należy uznać, iż koszty materiałów i robocizny nie powinny przekroczyć 26 000 tys. Tym elementom towarzyszą również ściany działowe, mieszczące się w granicy 8 500 tys kosztu całkowitego. Jakie jeszcze koszty należy uwzględnić?

  • Stropy - dolny z żelbetonu ok. 35 tys. zł, dolny ok. 16 tys. zł.
  • Elewacja - ocieplenie styropianem i zaciągnięte tynkiem akrylowym, koszt ok. 23 tys. zł.
  • Dach - więźba dachowa, membrana, pokrycie dachowe, koszty robocizny i elementy dodatkowe szacowane na ok. 47 tys.
  • Wykończenie do stanu zamkniętego - stolarka okien i drzwi powinna wynieść łącznie ok. 27 tys zł, przy uwzględnieniu średniej jakości materiałów okien, drzwi i bramy garażowej oraz robocizny.

Wykończenia domów w stanie deweloperskim

Prace wykończeniowe obejmują następujące czynności:

  • realizacja posadzek -  parter (45-50 zł/m2) i poddasze (niecałe 30 zł/m2) oraz termoizolacja pierwszego typu posadzki to koszt ok. 10 tys zł.
  • przyłącza i instalacje - 150 punktów realizowany w ramach domu o podobnych gabarytach. Przy założeniu, iż pojedynczy punkt kosztuje około 100 zł to łączny koszt szacuje się na mniej więcej 15 tys zł.
  • parapety - te wykonane z PCV kosztują około 25-30 zł/mb za materiał oraz 50 zł/mb za montaż. Łączny koszt może więc obejmować 2 500 tys zł.
  • tynki i gipsy - przy założeniu, że całkowita powierzchnia ścian wynosi 720 m2 łączny koszt może szacować się na około 22 tys. zł.

Prace wykończeniowe pod klucz

Wykończenia mieszkań i domów to wiele prac, po których zakończeniu można wprowadzić się do obiektu. Wykończenia wnętrz w domach można również oszacować na podstawie średnich cen materiałów budowlanych oraz elementów wnętrza. W ramach wykończenia wnętrz realizuje się zarówno montaż płyt kartonowo gipsowych, jak i montaż sufitu podwyższanego czy układanie glazury. Ostateczny koszt zależny jest od rodzaju użytych materiałów, lecz w kontekście tradycyjnego domu jednorodzinnego można go określić na około 50-60 tys. zł. Na orientacyjną cenę wpływa zarówno koszt użytych materiałów jak i najczęściej spotykane rozmiary określonych pomieszczeń oraz uśredniona robocizna.

Czy warto skorzystać z usług firmy budowlanej?

Wynajęciem firmy budowlanej zajmującą się realizacją domów pod klucz powinni zainteresować się inwestorzy, którym zależy na szybkim postawieniu domu. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, możliwe jest wybudowanie obiektu budowlanego w sposób komfortowy i korzystny cenowo.

Opracowanie:

Usługi Budowlane Jakub Fert

Rożental 169

  • tel. 883 877 596

Podziel się