Materiał Partnera Kosztorys budowlany - czy warto zlecać go profesjonalnej firmie?

Kosztorys budowlany - czy warto zlecać go profesjonalnej firmie?

Nowa inwestycja to spory wydatek, zwłaszcza jeśli planujemy sfinansować ją z własnych środków. Kosztorys budowlany jest bardzo przydatnym elementem, który może znacznie ułatwić planowanie i przebieg prac. Jednak jest to równocześnie dodatkowy wydatek, a wielu z nas zależy na minimalizacji kosztów. Czy zatem warto zlecać wykonanie kosztorysu profesjonalistom?

Samodzielny kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany to bardzo przydatny, a nieraz wręcz wymagany dokument podczas planowania wielu inwestycji. Pozwala wyliczyć koszty całego przedsięwzięcia, zmuszając tym samym do bardziej wnikliwej analizy i ustalenia poszczególnych etapów prac. Często potrzebujemy go do uzyskania kredytów na budowę lub gdy chcemy ubezpieczyć posiadłość. Jeśli nie jest on używany wyłącznie na nasze potrzeby, wtedy zdecydowanie zmuszeni jesteśmy wykonać szczegółowy kosztorys, który uwzględnia wszystkie detale. Samodzielne przygotowanie kosztorysu budowlanego to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Za usługi profesjonalistów musimy zapłacić, więc jest to dodatkowy koszt, którego zazwyczaj staramy się unikać. W takiej sytuacji jest to dobre rozwiązanie, jednak ma ono również słabe strony. Przede wszystkim wymaga od nas ogromnej ilości czasu, który musimy poświęcić na przygotowanie całej dokumentacji. Zwłaszcza jeśli nasza wiedza na temat opracowywania tego typu kosztorysów nie jest zbyt duża, to nie dość, że same wyliczenia zajmą wiele godzin, to dodatkowo na początku musimy poszukać informacji na temat tego, jak powinien wyglądać taki dokument. Natomiast, gdy nie jest to dla nas kłopotliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć tego typu wyzwanie.

Profesjonalne wykonanie kosztorysu

Z drugiej strony zlecenie przygotowania kosztorysu budowlanego w ręce profesjonalistów ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że wykonają oni swoją pracę rzetelnie i dokładnie, bez błędów i niedopatrzeń. Doświadczona osoba zwróci uwagę na wiele kwestii, których laik nie dostrzeże. Nie jest więc zaskoczeniem, że często samodzielnie wykonywane kosztorysy budowlane są niedoszacowane. Profesjonalnie wykonany szczegółowy kosztorys nie powinien nas rozczarować ani zaskoczyć. Co jest szczególnie istotne, gdy chcemy wykorzystać go na przykład do ubiegania się o kredyt. Ten wybór jest równocześnie dla nas ogromną oszczędnością czasu, bo nasze zadanie kończy się na rozmowie z osobą, której będziemy zlecać pracę. Warto jednak upewnić się, że ma ona bogate doświadczenie i cieszy się dobrą opinią innych, jak Edyta Szwed z woj. dolnośląskiego.

Decyzja o tym, czy wykonywać kosztorys samodzielnie, czy też zlecać go profesjonaliście, powinna być uzależniona od naszych potrzeb. Jeśli kosztorys ma służyć wyłącznie nam, warto wykonać go samodzielnie, jednak do innych celów rozsądnie jest zgłosić się do specjalistów.

Opracowanie:

Edyta Szwed Kosztorysy

Brzezinka Średzka , Cisowa 13

  • tel. 797 019 657

Podziel się