Materiał Partnera Konwencjonalny materiał w niekonwencjonalnym wydaniu – co warto wiedzieć o blachodachówce modułowej?

Konwencjonalny materiał w niekonwencjonalnym wydaniu – co warto wiedzieć o blachodachówce modułowej?

Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do stworzenia pokrycia dachowego. Dlatego też inwestorzy mogą spotkać się z coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, czego najlepszy przykład stanowi bijąca rekordy popularności blachodachówka modułowa. Co warto o niej wiedzieć i na jakich połaciach sprawdzi się ona najlepiej?

Blacha modułowa, czyli co?


Podstawową różnicą pomiędzy blachą modułową a klasyczną, jest sposób produkcji. W przeciwieństwie do rozwiązania konwencjonalnego wytwarzanego na zadaną przez zamawiającego długość, nowocześniejsze blachodachówki modułowe produkowane są w zunifikowanych arkuszach, których powierzchnia nie przekracza 1 m2. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z produktem znacznie poręczniejszym, który dodatkowo nie wymaga organizacji sporej ilości miejsca na placu budowy. Zestaw przewidziany na pokrycie dachu o wielkości 350 m2, mieści się na jednej palecie.

Cechą charakterystyczną blachodachówek modułowych jest również wyższe przetłoczenie fali. Co to jednak oznacza z praktycznego punktu widzenia? Oczywiście to, że blacha staje się łudząco podobna do klasycznych dachówek. Blachy tego typu zaliczane są do grupy pokryć lekkich. Waga 1 m2 jest aż dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku dachówek ceramicznych czy betonowych i wynosi jedyne 4-4,5 kilograma. Rdzeń blachy składa się ze stali ocynkowanej, choć można spotkać produkty, w których wykorzystuje się aluminium. Całość dodatkowo pokrywa się różnego rodzaju powłokami ochronnymi, które odpowiadają za wytrzymałość. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie blacha modułowa sprawdzi się najlepiej?


Ze względu na swoje właściwości blacha modułowa idealnie sprawdzi się przede wszystkim na dachach wielospadowych lub namiotowych, czyli wszędzie tam, gdzie konieczność docinania klasycznej blachodachówki, przyczyniłaby się do powstania zbyt dużego odpadu roboczego. Dlatego też rozwiązanie to wyjątkowo często wybierane jest przez inwestorów, którzy planują remont lub wymianę starego pokrycia. Ma to oczywiście swoje bardzo praktyczne przyczyny. Jako że mamy tutaj do czynienia z lekkim materiałem, nie trzeba przejmować się ewentualnością wymiany elementów więźby.

Jak zaznaczają doświadczeni fachowcy z Cieszyńskiego Centrum Dachowego, blachy modułowe charakteryzują się ogromną uniwersalnością zastosowania. Fakt ten wynika głównie z różnorodności kształtów. Nowoczesne blachodachówki doskonale imitują zarówno klasyczne dachówki faliste, jak i płaskie. Z tego właśnie powodu idealnie są w stanie spełnić oczekiwania estetyczne nawet najbardziej wymagających klientów.

Opracowanie:

Cieszyńskie Centrum Dachowe

Cieszyn , Stawowa 101A

Podziel się