Materiał Partnera Konstrukcje kominków w domach

Konstrukcje kominków w domach

Dzisiaj budowa domu jednorodzinnego bez kominku w salonie, jadalni, czy też kuchni, jest prawie, że niewyobrażalna. Większość nowoczesnych domostw, stosuje tego typu konstrukcje, w celach nadania pomieszczeniu odpowiedniej estetyki. Oczywiście funkcją kominka jest także wsparcie systemu grzewczego. Tu jednak należy rozróżnić typu instalacji kominkowych.

Schematy budowy kominków – rodzaje

Obecnie dzisiaj kominki wykonywane są w technologii powietrznej, a ta pozwala na tworzenie różnych wersji, tychże konstrukcji. Mowa o kominkach z rozprowadzeniem gorącego powietrza – obieg wymuszony (tak zwane DGP), o kominkach z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza, a także o kominkach bez rozprowadzenia gorącego powietrza.

W przypadku systemu z DGP, budowany kominek, składać się będzie z między innymi z wkładu kominkowego, rur spalinowych, obudowy kominkowej, kratki, komina, kanału doprowadzającego powietrze z zewnątrz, rur izolowanych, aparatu nawiewnego, filtru.

W przypadku systemu bez obiegu wymuszonego powietrza, instalacja pozbawiona jest takich elementów, jak turbin, filtrów, czy też specjalnych rur rozprowadzające gorące powietrze.

Zwróć uwagę na klasę energooszczędności wkładu kominowego

Decydując się na kominek w domu, którego funkcją będzie między innymi wykorzystanie go do celów grzewczych zimą, warto szczególną uwagę zwracać na klasę energooszczędności. Dobra firma montażowa kominków, która tworzy również z różnych materiałów ich obudowy, zaproponuje Ci rozwiązania dobrych marek, które wyróżniają się proekologicznością oraz energooszczędnością.

Styl kominku w domu

Kominki mogą mieć różne rozmiary, bryły, a także kolory. Dzisiaj można je dostosować do każdego stylu wnętrzarskiego. Ciekawe są jednak awangardowe konstrukcje, które łączą stal, gładki kamień naturalny oraz szkło i wyjątkowe oświetlenie LED. Wielokrotnie obudowy kominków mogą mieć wykonane piękne wzory, a nawet rzeźbienia. Jeśli jednak zależy nam na bardziej klasycznym, a wręcz dworskim zdobnictwie, warto zwrócić swoją uwagę ku nowoczesnym piecom kaflowym w retro wydaniu!

Wykonawca kominków

Wykonawstwo kominków to przede wszystkim dobry projekt. Cały system musi bowiem być wydajny, energooszczędny, a także przede wszystkim bezpieczny. To dlatego zawsze należy współpracować z renomowanymi firmami, takimi jak ELMARK Usługi Zduńskie, która zajmuje się: projektowaniem i budową kominków, wznoszeniem pieców kaflowych/chlebowych/kuchennych, wdrażaniem nowoczesnych technologii tzw. zduńskich, czy też, która gwarantuje montaże, doradztwo, czyszczenie, serwis i przeglądy. Warto zapoznać się także z ofertą palenisk akumulacyjnych z wymiennikami ciepła i ścianami grzewczymi. 

Opracowanie:

Podziel się