Artykuł sponsorowany Konstrukcja szczelnego i wytrzymałego dachu – krótki poradnik

Konstrukcja szczelnego i wytrzymałego dachu – krótki poradnik

Głównym zadaniem dachu jest chronić przed opadami deszczu, śniegu i gradu oraz izolować ciepło. Aby mógł należycie spełniać te funkcje, konieczna jest solidna konstrukcja. Ważna w tym aspekcie jest równowaga – nie może być on ani nieszczelny, ani zbyt szczelny, bo będzie mogło prowadzić to do problemów z wilgocią w domu. W poniższym artykule przedstawiamy krótką instrukcję budowy dachu krok po kroku.

Etap pierwszy – przygotowanie

Nim rozpoczniemy budowę dachu, musimy wykonać kilka czynności przygotowawczych. Należy też dokonać wyboru materiałów, z jakich wykonane będzie pokrycie dachowe. Bogatą ofertę artykułów do tego przeznaczonych ma Bau-Tech.

Ścianki kolankowe muszą być wymurowane, zakończone wieńcem żelbetonowym z zabetonowanymi kotwami do mocowania murłat. Wymurowane muszą też być ściany szczytowe oraz kominy do pełnej wysokości – dopiero wtedy możemy przystąpić do montażu dachu.

Pierwszym krokiem jest położenie instalacji przeciwwilgociowej. Składają się na nią dwie warstwy papy podkładowej pod murłaty. Następnie możemy przystąpić do mocowania murłat na kotwach przy pomocy nakrętek z dużymi podkładkami. Kolejnym krokiem jest przygotowanie krokwi. W miejscu oparcia na murłacie i złączeniu w kalenicy należy wykonać zaciosy. Skrajne krokwie, które są widoczne, należy ostrugać jeszcze przed zamontowaniem oraz pokryć impregnatem do drewna.

Etap drugi – konstrukcja

Po wykonaniu opisanego powyżej przygotowania możemy przystąpić do właściwego montażu. Krokwie mocujemy do dachu i usztywniamy je zbitymi deskami – to rozwiązanie tymczasowe. Poszczególne pary krokwi musimy połączyć następnie jętkami. W ten sposób powstała więźba dachowa. Na tym etapie prac powinniśmy zająć się montowaniem daszków nad gankiem lub wykuszem, jeśli projekt domu je przewiduje. Ściany szczytowe muszą być wyrównane do wysokości dolnej powierzchni krokwi, a na ich wierzchniej stronie zakładamy ocieplenie ze styropianu.

Wykorzystując kontrłaty, mocujemy do krokwi folię paroprzepuszczalną oraz przybijamy łaty pod wybrane pokrycie. W tym momencie powinniśmy wykonać obróbki blacharskie wokół okapu, zamontować uchwyty do rynien.

Etap trzeci – pokrycie i wykończenie

Kiedy na dachu zamocowane są łaty pod pokrycie dachowe, możemy przystąpić do układania dachówki. Popularnym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna – to materiał naturalny, wytrzymały i szczelny. Możemy wybrać też dachówkę cementową lub blachodachówkę, które są rozwiązaniami nieco bardziej nowoczesnymi. Dachówki układamy rzędem wzdłuż okapu, następnie przystępujemy do obróbki blacharskiej wokół komina. Na koniec montujemy elementy wentylacji kalenicowej i gąsiorów.

Opracowanie:

Bau-Tech

Tarnów , Okrężna 4

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas